Připravili jsme pro vás kvíz, při kterém budete potřebovat logiku, prostorové vnímání a rychlost. Dvacet vteřin je hraniční čas, za který se dá úkol vyřešit. Pokud se vám to povede, jste skvělí a můžete si gratulovat. Pokud ne, nezoufejte, vždyť se jedná pouze o hru. Správné řešení najdete na konci článku.
Na obrázku vidíte ornament poskládaný z dlaždiček. Vaším úkolem je najít mezi třiceti dvěma možnostmi tu dlaždičku, která z mozaiky vypadla. Úkol je o to složitější, že obrazec není pravidelný, a vy budete muset nejprve vydedukovat, jak chybějící část vypadá.
Při řešení této zábavné úlohy se mozku se odehrává série fascinujících a komplexních procesů. Nejprve naše oči zaznamenají obrázek a přenesou jej do vizuálního kortexu v zadní části mozku. Zde se zpracovává vizuální informace. Obraz je dále rozposlán do různých částí mozku, které se věnují rozpoznávání vzorců, prostorové orientaci a logickému uvažování. Základ „práce“ odvede přední čelní lalok, konkrétně oblast tzv. prefrontálního kortexu.
Tato část mozku hraje klíčovou roli při řešení problémů a plánování. Vyhodnotí informace a začne plánovat strategii pro řešení problému.
Když se snažíme vyřešit hádanku, jiné části mozku pracují na tom, abychom si udrželi úkol v paměti a soustředili se na něj. Dorsolaterální prefrontální kortex, součást čelního laloku, udržuje informace v naší pracovní paměti a reguluje pozornost. Potlačuje rušivé vlivy, které by odváděly pozornost jinam.
Důležitou roli hraje hipokampus, struktura hluboko uvnitř mozku, zodpovědná za ukládání a vybavování informací z dlouhodobé paměti. Když se pokoušíme najít chybějící dlaždici, vytáhne hipokampus informace z naší minulosti. Pokud jsme se někdy už setkali s podobným typem hádanky nebo pokud máme zkušenosti s podobnými vzory a tvary, vybavíme si je a najdeme souvislosti.
Pokud se nám podaří najít správnou dlaždici, náš mozek reaguje uvolněním neurotransmiterů, jako je dopamin. Pocítíme štěstí a máme dobrý pocit, že jsme úkol zdárně vyřešili.
Rychlost, se kterou jsme schopni úkol vyřešit, ovlivňuje tzv. neuroplasticita, zahrnující tvorbu nových neuronových spojení a posílení stávajících spojení v mozku, což nám pomáhá se učit a adaptovat se na nové výzvy.
Podařilo se vám úkol vyřešit? Pokud jste tápali, správná kachlička je tato:
JESTLI SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÍ ÚKOL, DOPOURUČUJEME TYTO MATEMATICKÉ ROVNICE SESTAVENÉ Z RUN. JSOU SICE TROCHU TĚŽŠÍ NEŽ HLEDÁNÍ DLAŽDIC, ALE URČITĚ SE S ŘEŠENÍM DOBŘE POPERETE.