Technologie, která stojí za nejpopulárnějšími vakcínami proti covidu, půjde podle vědců využít k vývoji léku proti infarktu.
Vědci z King’s College London uvedli, že pracují na úpravě mRNA molekul, které přenášejí genetickou informaci a jsou nezbytné pro tvorbu bílkovin, aby pomohly vytvářet zdravé lidské srdeční buňky. Molekuly mRNA vstoupily do širšího povědomí díky pandemii koronaviru a vakcínám Pfizer a Moderna.
Zmíněné vakcíny molekuly mRNA využívají k tomu, aby naučily tělesné buňky replikovat bílkoviny, které spustí imunitní reakci v boji proti nebezpečnému onemocnění. Pomocí stejné technologie, jaká je obsažena ve vakcínách společností Moderna a Pfizer, lze ale také podle vědců zdravé buňky dopravit do srdečního svalu.
„Všichni se rodíme s určitým počtem svalových buněk v srdci a jsou to přesně ty samé, se kterými zemřeme,“ vysvětluje vedoucí výzkumník profesor Mauro Giacca. „Srdce nemá schopnost se po infarktu samo opravit. Naším cílem bylo najít léčbu, která by dokázala přesvědčit přeživší buňky, aby se množily.“
Místo jizvy nová tkáň
Protože srdce nemá schopnost se samo opravit, obětem infarktu často zůstává jizva, která může vést k selhání srdce – nová terapie by však mohla potenciálně změnit kardiovaskulární medicínu a zabránit selhání srdce u obětí.
„Používáme úplně stejnou technologii jako u vakcín společností Pfizer a Moderna, abychom do srdce vpravili mikro RNA, které se dostanou k přeživším srdečním buňkám a podnítí jejich proliferaci. Nové buňky by nahradily ty odumřelé a místo jizvy by pacientovi vznikla nová svalová tkáň,“ řekl Mauro Giacca.
Tým výzkumníků doufá, že mRNA terapie bude mít zásadní vliv na kardiovaskulární medicínu a zabrání milionům srdečních infarktů, aby se rozvinuly do srdečního selhání. Zkoušky na poškozených prasečích orgánech zatím působí slibně a vědci proto už usilovně pracují na tom, aby mohli tento proces co nejdříve vyzkoušet na lidech.
Zkoušky na lidech možná už za 2 roky
„Regenerace poškozeného lidského srdce byla ještě před několika lety pouhým snem, ale nyní se může stát skutečností,“ komentuje výzkum profesor Giacca.
Technologie replikace buněk bývá někdy označovaná za „medicínský trhák“. Vyzkoušení tohoto způsobu léčby srdečních onemocnění můžeme podle britských médií očekávat v horizontu dvou let.
Zdroj:
Daily Star , Mirror, Nature.com