Připravili jsme pro vás hlavolam, ke kterému budete potřebovat především logickou inteligenci, dobrou prostorovou orientaci a krátkodobou, tzv. pracovní, paměť. Kdo těmito složkami inteligence nevyniká, bude mít při řešení pravděpodobně problém.
Kvíz funguje na principu staré a všem dobře známé hry Domino. Rozdíl je v tom, že pole s puntíky jsou nahrazeny barvami, a kameny nejsou rozděleny do dvou částí, ale do tří. O to je zadání obtížnější. Vaším úkolem je doplnit do prázdných polí devět kamenů, tak, aby obrazec dával smysl. Řešení existuje pouze jediné a pokud byste si s rébusem neporadili, najdete ho na konci článku.
Pokud chcete úkol vyřešit, je nutné, abyste zapojili mnoho částí mozku a donutili jej kooperovat na mnoha úrovních.
Vyřešení našeho kvízu vyžaduje aktivaci mnoha mozkových center. Zcela zásadní je prefrontální kortex, klíčová oblast pro výkonné funkce. Jedná se o procesy, které umožňují cílené a organizované jednání. Toto centrum se zapíná při plánování, rozhodování a problémovém řešení, což jsou všechny klíčové schopnosti potřebné k vyřešení nejen tohoto hlavolamu.
Dále je tu parietální lobe, který se podílí na zpracování prostorových informací. Pomáhá pochopit, jak kostky zapadají do celkového obrazce. Zajišťuje, abychom se mohli orientovat v prostoru a dokázali předvídat, jak se budou jednotlivé kameny hodit k vytvoření celého obrazce.
Hippokampus, část limbického systému, je centrem pracovní paměťi. Pracovní, nebo také krátkodobá paměť, funguje jen velmi omezenou dobu, ale nezmohli bychom bez ní vůbec nic. Umožňuje nám udržet si informace po dobu řešení problému. Musíme vědět, které kameny a kam jsme již umístili a které ještě na umístění čekají. Do tzv. dlouhodobé paměti si pak přesuneme informaci, že jsme úkol vyřešili a jaký mechanismus jsme použili. Konkrétní mezikroky velmi rychle zapomeneme.
Lidé, kteří se jeví jako schopnější a pohotovější než ostatní při řešení komplikovaných problémů, mají často vysokou úroveň tzv. fluidní inteligence, tj. schopnosti řešit nové a neznámé situace rovnou, aniž by se spoléhali na předchozí zkušenosti. Často vynikají v logickém uvažování a mají dobrou prostorovou orientaci.
Správné řešení:
POKUD CHCETE POCVIČIT MOZEK DALŠÍM LOGICKÝM HLAVOLAMEM, ZKLUSTE TŘEBA TYTO „PERNÍČKOVÉ ROVNICE“. TY UŽ TAK JEDNODUCHÉ NEJSOU. HODNĚ ŠTĚSTÍ A JASNOU MYSL PŘI LUŠTĚNÍ.