Tento test prověří především vaši prostorovou inteligencí a rychlost mozkových spojení. Kdo má dobré orientační smysly v životě a vyniká například ve skládání stavebnic nebo čtení map, nebude mít s úkolem pravděpodobně větší problémy. K jeho vyřešení je třeba zapojit stejná mozková centra, jako když například manipulujete kousky lega nebo hledáte cestu neznámým prostorem.
Na obrázku vidíte (neúplnou) krychli pospojovanou z černých hracích kostek. Vaším úkolem je najít správný pohled shora. Vaše situace je ztížená tím, že jedna kostka v objektu chybí a váš mozek bude muset vyvinout velkou míru abstrakce. Musíte převést 2D obraz do 3D podoby a naopak a ještě přepínat mezi úhly pohledu. 20 vteřin je termín vskutku šibeniční a jestli správnou možnost stihnete najít, můžete si právem gratulovat. Správné řešení najdete na konci článku.
Prostorová inteligence je schopnost vnímat, porozumět a manipulovat s prostorovými informacemi. Zahrnuje schopnost vizualizovat objekty, porozumět jejich vzájemným vztahům a orientovat se v prostoru. Prostorová inteligence je úzce spjata s mentální rotací, což je schopnost převádět a manipulovat s mentálními obrazy objektů ve třírozměrném prostoru.
Při řešení prostorových úkolů je nezbytné převádět 2D obrazy na 3D podobu a vice versa. K tomu dochází v různých částech mozku, včetně vizuálního systému, a v oblastech spojených s prostorovou orientací, jako je hippocampus.
Prostorová inteligence je důležitá pro různé činnosti a profese, např. architekty, inženýry, chirurgy, piloty a řiidče. Lidé s dobře vyvinutou prostorovou inteligencí mají často přirozený talent pro skládání stavebnic, řešení hádanek s prostorovým zaměřením nebo čtení map.
Prostorová inteligence může být také spojena s jinými druhy inteligence. Například při řešení problémů vyžadujících kreativitu a inovaci může prostorová inteligence hrát důležitou roli. Je také spojena s matematickou inteligencí, protože prostorové představy a manipulace s geometrickými tvary jsou základem pro pochopení abstraktních matematických konceptů.
Prostorovou inteligenci lze přirozeně rozvíjet. Hraní her, skládání puzzle, kreslení a modelování jsou jen některé z možností. Pokud to budete trénovat pravidelně, zjistíte, že se celkově zlepšují vaše orientační smysly a je pro vás pohyb v neznámém přírodním terénu nebo v městské aglomeraci také mnohem jednodušší.
Správné řešení najdete zde:
JESTLI JEŠTĚ NEMÁTE DOST A ROVNOU CHCETE POTRÁPIT MOZEK DALŠÍ INTELEKTUÁLNÍ VÝZVOU, MŮŽETE SE VRHNOUT TŘEBA NA TENTO KVÍZ, KDE BUDETE OTÁČET DROBNÝMI TROJÚHELNÍKY. JE ZAMĚŘEN TAKÉ NA PROSTOROVOU ORIENTACI JENOM NA TROCHU JÍNÉM PRINCIPU. NAJDETE HO ZDE.