Tentokrát jsme pro vás připravili docela složitý úkol. Na obrázku vidíte 6 barevných kostek pomalovaných různými symboly. Jedná se o čtyři symboly karetních her (srdce, káry, kříže a piky) a aby to nebylo tak jednoduché, ještě další dva podobné znaky (hvězdička a kytička).
Ze základní kostky vypadla malá krychlička a vašim úkolem je najít správnou a zasadit ji zpátky. Řešení vyžaduje velkou dávku trpělivosti, ale zároveň rychlosti a logického myšlení. Pokud se vám správný tvar podaří najít do minuty, můžete si gratulovat. Jste skuteční mistři. Pokud ne, nezoufejte, logika i rychlost se dají trénovat.
Rychlost logických operací je klíčovou schopností v mnoha oblastech života. Potřebujete ji nejen při studiu a intelektuální práci, ale prakticky v jakékoli situaci v každodenním životě. Logické myšlení zahrnuje schopnost analyzovat, dedukovat a odhadovat situace, rozhodovat se a vyvozovat závěry.
Jak trénovat myšlení?
Rychlost myšlení se dá trénovat podobně jako např. paměť. Připravili jsme pro vás základní způsoby, jakými se dá dosáhnout zlepšení. S tréninkem mozku je vhodné začít co nejdříve. Výzkumy ukazují, že u některých lidí začínají mentální funkce oslabovat už po dvacátém roce života.
Jak trénovat rychlost logických operací:
Řešením matematických problémů: Matematika je oblast, která vyžaduje vysokou úroveň logického myšlení. Matematické úlohy trénují schopnost odhadovat situace, dedukovat a vyvozovat závěry. Existuje mnoho online platforem, kde si najdete matematické kvízy. Pokud se při řešení chcete i pobavit zkuste třeba tuto zábavnou rovnici s kartami.
Hraní logických her: Logické hry jsou vynikajícím způsobem, jak trénovat rychlost logických operací. Existuje mnoho druhů her, jako jsou hádanky, skládačky a strategické hry. Jejich luštění rozvíjí schopnost odhadovat situace, dedukovat a vyvozovat závěry.
Čtení textů
Analýza textů je vynikajícím způsobem, jak trénovat myšlení. Dedukujete při ní logické závěry. Můžete si vytvářet vlastní otázky na základě přečtených materiálů, čímž trénujete schopnost vyvozovat závěry z různých zdrojů informací.
Diskuze a debaty
Dialogy s ostatními lidmi jsou také velmi užitečné. Diskuze vás nutí argumentovat, rychle reagovat a vyvozovat logické závěry. Sociální kontakt je důležitým stimulujícím prvkem v životě. Trénujete i svou emoční stabilitu a rozvíjíte schopnost reagovat na nenadálé podněty.
Meditace
Během meditace se učíme soustředit se na přítomný okamžik a necháváme se pohltit vlastními myšlenkami. Tím zlepšujeme celkovou pozornost a koncentraci. Meditace snižuje hladinu stresových hormonů v těle a brání úzkosti, což podporuje duševní zdraví a kognitivní funkce. Některé druhy meditace, jako je například Vipassana, zlepšují paměť schopnost učit se nové věci. Při meditaci se uvolňuje mysl, necháváte proplouvat originální myšlenky a lepší se i vaše kreativita.
CHCETE-LI SI VYZKOUŠET DALŠÍ PODNĚTNÝ KVÍZ SE SKLÁDÁNÍM POLÍ NA ŠACHOVNICI
Správné řešení najdete zde: