Středa, 18 prosince, 2024

Rychlý IQ test pro chytré hlavy: Najdi do 20 vteřin dvě stejné lišky! Tohle dá jen borec!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný test, který prověří vaši logiku, postřeh a rychlost myšlení. Nenechte se zmýlit dětskou grafikou, protože úkol je poměrně obtížný a i mnohý dospělý s ním bude mít co dělat.

- Reklama -

Na obrázku vidíte 14 roztomilých lištiček. Dvě jsou stejné. Vaším úkolem je do dvaceti vetřin odhalit, které to jsou. Pokud se vám to povede, jste mimořádně rychlí a schopní. Pokud ne, nezoufejte, a klidně si dopřejte na úkol více času. Jedná se pouze o hru a nejdůležitější je, abyste se pobavili. Správné řešení najdete na konci článku.

Tento kvíz je sice zábavnou hrou, ale ve také poměrně náročným testem pro váš mozek. Představuje skvělé cvičení pro vaši pozornost, prostorovou představivost, pracovní paměť a rozhodovací schopnosti. Při hledání dvou roztomilých lišek, vaše mozkové procesy pracují na plné obrátky a musí vyvinout obrovskou součinnost. Mozkové pochody se odehrávají tak rychle, že si jejich složitost a dokonalost stěží dokážeme uvědomit.

Celý proces začíná u smyslů – konkrétně zraku. Když se díváme na obrázek, světlo se odráží do očí, dostává se do sítnice, kde se skládá barevný obraz předlohy. Světelné signály se transformují na nervové impulzy a ty se prostřednictvím optického nervu přenášejí do mozku. Informace pak putují do zadní části mozku, do oblasti zvané primární vizuální kortex v okcipitálním laloku.

Zde teprve začíná opravdu fascinující proces. Vizuální informace se rozdělují na několik různých prvků, jako je barva, tvar a vzájemná poloha objektů, v našem případě lištiček. Tyto informace se pak odesílají do různých částí šedé kůry kvůli dalšímu zpracování. Informace o barvě a tvaru cestují do jedné oblasti, zatímco informace o prostorovém uspořádání do jiné.

Poté se tyto oddělené informace znovu spojí v tzv. asociativní oblasti. Proces se nazývá „binding“ a umožňuje nám vnímat svět jako koherentní celky, nikoli jako nesouvislé soubory barev, tvarů a poloh.

Když se snažíme nalézt dvě identické kostky, musíme také využít nástroj známý jako pracovní paměť. Tento speciální typ paměti nám umožňuje uchovávat a manipulovat s informacemi po velmi krátkou dobu. Jakmile se zaměříme na lišku, musíme si její obraz uchovat v pracovní paměti po dobu, než se podíváme na další lišku. Tuto klíčovou funkci zajišťuje především prefrontální kortex, který se nachází v přední části mozku.

Když konečně najdeme dvě lišky, o nichž si myslíme, že jsou identické, musíme se rozhodnout, jestli tomu tak skutečně je, nebo není. Rozhodovací fáze vyžaduje aktivaci dalších oblastí mozku – prefrontálního kortexu a struktur zvaných bazální ganglie.

Pokud jste schopni splnit úkol v časovém limitu, je to jasný důkaz, že vaše mozkové funkce jsou v optimálním stavu a váš mozek pracuje nadprůměrně. Vaše výkonnost během tohoto kvízu je tedy skvělým ukazatelem mentálního zdraví, schopností a výkonu. Takže i přesto, že to může vypadat jako jednoduchá zábava, tato hra skutečně testuje a trénuje řadu klíčových kognitivních funkcí.

Poradili jste si? Stihli jste kvíz vyřešit v limitu? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

JESLTI SE CHCETE VÁŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM KVÍZEM, DOPORUČUJEME TENTO: PODAŘÍ SE VÁM DO DVACETI VTEŘIN NAJÍT SPRÁVNÝ POHLED SHORA NA BAREVNÉ DEŠTNÍKY?

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.

Co ukázalo 15 minut hraní nového Indiana Jonese: Důraz na příběh, skvělá grafika. Hráči budou muset zapojit mozek

Jen máloco dokáže probudit staré vzpomínky tak jako návrat oblíbeného hrdiny, který po léta inspiroval filmové i herní nadšence. To a mnohem víc dokázala nová ukázka hry Indiana Jones and The Great Circle, na níž pracují Bethesda Softworks spolu se studiem MachineGames.

Zápas Mikea Tysona a Jakea Paula má zvláštní pravidla

Tento víkend se oči sportovního světa upřou na AT&T Stadium, kde se odehraje boxerský duel, který slibuje vzrušení i neobvyklá pravidla.

Vyberte si embrya s nejvyšším intelektuálním kvocientem: Kontroverzní praxe americké společnosti

Vědecký pokrok nebo nebezpečná hra s osudem lidstva? Americká společnost Heliospect Genomics přináší bohatým párům možnost zjistit IQ jejich budoucích dětí ještě před jejich narozením.
- Reklama -