Připravili jsme pro vás úkol vysoké obtížnosti. Toto jsou pirátské mapy vedoucí k velkému pokladu. Na první pohled jsou téměř k nerozeznání. Bystrý pozorovatel si však všimne, že přeci jen úplně stejné nejsou. Vaším úkolem je najít osm rozdílů, a to pokud možno do půl minuty.
A vězte, že to, co vypadá jako dětská hra, vůbec jednoduché není! Detaily jsou tak rafinovaně poschovávané, že budete mít problém je najít i do jedné minuty!
Co je potřeba při hledání rozdílů a co se nám odehrává v mozku?
Hledání rozdílů mezi dvěma obrázky vyžaduje především vizuální inteligenci, tedy schopnost analyzovat informace vnímané zrakem. Zachycujeme detaily a porovnáváme je s dvěma nebo více dalšími prvky. Při luštění tohoto konkrétního úkolu je též potřebujeme dobrou schopnost abstraktního myšlení a logického uvažování.
Kdy a jak získáváme prostorovou orientaci?
Pro prostorovou orientaci je podstatný vývoj mozku v dětství a v rané adolescenci. Výzkumy ukazují, že prostorová orientace se vyvíjí od zhruba čtyř let a zdokonaluje se až do dospělosti.
Důležitou roli hraje genetika. Gen ROBO1 byl identifikován jako klíčový pro rozvoj částí mozku spojených s prostorovou orientací.
U dětí prostorovou orientaci ovlivňují kognitivní schopnosti, prostorové zkušenosti a výchova. Například děti, které se často hrají s konstrukčními hračkami, jako jsou kostky a skládačky, mají samozřejmě tendenci k lepší prostorové orientaci.
Výzkumy také ukazují, že muži mají obecně lepší prostorovou orientaci než ženy. Je to způsobeno genetickými rozdíly i společenskými faktory, jako jsou stereotypy o rolích pohlaví. Nicméně, s dostatečným tréninkem, každý jedinec může zdokonalit svou prostorovou orientaci a dosáhnout vysoké úrovně a schopností i v této oblasti.
CHCETE LI SI VYZKOUŠET JINÝ TYP ÚKOLU ZAMĚŘENÉHO NA PROSTOROVOU INTELIVENCI, MŮŽETE SE PUSTIT DO HLEDÁNÍ SPRÁVNÉ PYRAMIDY Z PASTELEK.
Správnou odpověď najdete zde: