Středa, 18 prosince, 2024

Blesková IQ výzva pro rychlé hlavy: Jestli najdeš do půl minuty 8 rozdílů, jsi fakt machr!

Mohlo by vás zajímat

Kvíz netřeba dlouze vysvětlovat, princip je všem jasný. Mezi dvěma obrázky piráta se nachází osm drobných rozdílů. Vaším úkolem je všechny najít. Máte časový limit třiceti vteřin. První čtyři najdete rychle a snadno. S druhou půlkou budete mít problém. Jedná se o skutečně rafinovaně poschovávané detaily.

- Reklama -

Co všechno se vám odehrává v hlavě při řešení tohoto úkolu?

Představme si, že náš mozek funguje jako složitá firma, která analyzuje na objednávku zadané produkty, a my se podíváme na jeho jednotlivá oddělení.

Nejprve musíme obrázky vnímat. Vizuální informace z našich očí putují do zadní části mozku, konkrétně do primárního vizuálního kortexu v okcipitálním laloku. Můžeme si to představit jako vstupní bránu, kde se zpracovávají základní informace o barvách, tvarech a liniích. Posléze jsou informace předány do vyšších vizuálních center v temporálním a parietálním laloku. Tyto oblasti pracují „seniorní analytici“, kteří zkoumají obrázky a hledají vzory, shody a neshody.

Během celého procesu je klíčová pozornost. Mozek se soustředí na důležité detaily a ignoruje nepodstatné informace. To je jako když hledáme jehlu v kupce sena – naše koncentrace se musí zaměřit na správné místo. Pozornost je řízena především frontálním a parietálním lalokem v oblastech jako dorsolaterální prefrontální kortex a intraparietální sulcus.

Pracovní paměť hraje rovněž důležitou roli při hledání rozdílů. Tato paměťová funkce slouží jako náš krátkodobý sklad, kde uchováváme a porovnáváme informace z obou obrázků. Prefrontální kortex a mediální temporální lalok, zejména hippocampus, se podílejí na uchovávání a manipulaci s těmito informacemi.

Když analytici identifikují rozdíl mezi dvěma obrázky, „vyšší management“ rozhodne, zda bylo řešení správné. Dorzololaterální prefrontální kortex a anteriorní cingulární kortex hrají klíčovou roli v hodnocení, zda jsme skutečně našli správný rozdíl, a zda máme pokračovat v hledání dalších rozdílů. Je to trochu jako když nám někdo kontroluje práci a potvrzuje, že jsme na správné cestě.

Během celého procesu je také důležitá metakognice – schopnost uvědomovat si, monitorovat a hodnotit své vlastní myšlenkové procesy. Metakognice nám umožňuje zjistit, zda jsou naše strategie účinné, a přizpůsobit je podle potřeby. To je jako když řídíme auto a průběžně kontrolujeme, zda jedeme správným směrem, a případně korigujeme trasu. Anteriorní prefrontální kortex, dorzolaterální prefrontální kortex a parietální kortex se podílejí právě na této mimořádně důležité funkci.

Tak co? Povedlo se vám najít všechny rozdíly do půl minuty? Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD BYSTE MĚLI JEŠTĚ CHUŤ POTRÁPIT SVÉ MOZKOVÉ BUŇKY, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA TO TOHOTO EGYPTSKPÉHO KVÍZU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.

Co ukázalo 15 minut hraní nového Indiana Jonese: Důraz na příběh, skvělá grafika. Hráči budou muset zapojit mozek

Jen máloco dokáže probudit staré vzpomínky tak jako návrat oblíbeného hrdiny, který po léta inspiroval filmové i herní nadšence. To a mnohem víc dokázala nová ukázka hry Indiana Jones and The Great Circle, na níž pracují Bethesda Softworks spolu se studiem MachineGames.

Zápas Mikea Tysona a Jakea Paula má zvláštní pravidla

Tento víkend se oči sportovního světa upřou na AT&T Stadium, kde se odehraje boxerský duel, který slibuje vzrušení i neobvyklá pravidla.

Vyberte si embrya s nejvyšším intelektuálním kvocientem: Kontroverzní praxe americké společnosti

Vědecký pokrok nebo nebezpečná hra s osudem lidstva? Americká společnost Heliospect Genomics přináší bohatým párům možnost zjistit IQ jejich budoucích dětí ještě před jejich narozením.
- Reklama -