Připravili jsme pro vás klasický kvíz, jehož princip je vám jistě dobře známý: Mezi dvěma na první pohled stejnými obrázky máte najít deset rozdílů. Nenechte se zmýlit dětskou podobou pirátské mapy, některé detaily jsou skryté velmi rafinovaně, a i leckterý dospělý bude mít s jejich nalezením do půl minuty problém.
Co všechno se odehrává ve vašem mozku při řešení tohoto rébusu?
Nejdůležitější úlohu při řešení rébusu v krátkém časovém úseku hraje koncentrace. Věnovat zadání plnou pozornost a soustředit se na detaily je zcela zásadní. Koncentraci zajišťuje orgán v přední části mozku – tzv. prefrontální kortex. Pro lidi s jeho poruchou se i takto snadný úkol stává zapeklitým oříškem.
V prvním kroku musíme zapojit tzv. vizuální centra mozku. Prvním z nich je primární vizuální kůra, která zpracovává základní informace, jako jsou tvary, barvy a kontrasty. Poté štafetu přebírá sekundární vizuální kůra zaměřující se na složitější vjemy a rozpoznávání objektů. Obě centra spolupracují s prefrontálním kortextem a umožňují nám vytvářet komplexní obrazy vnímaných objektů.
Lidé, kteří jsou schopni rychle a přesně vnímat vizuální detaily, mají při řešení výhodu. Osoby s převažující fotografickou pamětí mají samozřejmě výhodu ještě větší.
Při řešení úlohy vstupují do hry další mozkové procesy. Například selektivní pozornost umožňuje zaměřit se na důležité informace a ignorovat rušivé vjemy. Rovněž je zapojena pracovní paměť. Ta má na starosti, abychom si podrželi v mysli informace po velmi krátkou dobu. V našem případě se podíváme na obrázek traktoru a jeho odrazu, porovnáme detaily a v podstatě okamžitě je „vypustíme“. Do dlouhodobé paměti pak přejde pouze informace, že jsme řešili kvíz s červenými traktory a na jakém principu byl založen. Konkrétní detaily určené pro krátkodobou paměť už nepotřebujeme, tudíž o ně přijdeme.
Tak co, podařilo se vám všechny rozdíly najít do půl minuty? Pokud ne, správné řešení najdete zde:
PODUD BYSTE SE MĚLI CHUŤ VRHNOUT NA DALŠÍ IQ VÝZVU, DOPORUČUJEME NAPŘÍKLAD TUTO S HLEDNÁNÍM SPRÁVNÉHO POHLEDU NA STŘEDOVĚKÝ HRAD. JE ZALOŽEN NA TROŠKU JINÉM PRINCIPU, ALE JISTĚ SI S NÍM HRAVĚ PORADÍTE TAKÉ.