Čtvrtek, 13 června, 2024

IQ zkouška prostorové orientace: Za jak dlouho najdeš správný hrad? Dáš to do 20 vteřin?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz středně těžké obtížnosti. Dobře půjde těm z vás, kteří vládnou dobrou prostorovou orientací. U lidí, kteří mají jiné dominantní složky inteligence, by mohli mít problémy se při řešení úkolu vejít do 20. vteřin. Pokud nestihnete správnou variantu najít v časovém limitu, nevadí. Klidně si dopřejte na kvíz delší dobu. Důležité je, abyste procvičili mozek, a především se pobavili.

- Reklama -

Na obrázku vidíte hrad s dvěma věžičkami a šest jeho možných půdorysů. Vaším úkolem je najít jediný správný. Přejeme bystrou mysl, pusťte se do luštění! Správné řešení najdete na konci článku.

Prostorově-orientační kvízy jsou typem kognitivních úloh, které vyžadují od mozku schopnost vnímat a manipulovat s prostorovými informacemi. Abychom dokázali úkol vyřešit, musíme si nejprve vytvořit mentální model hradu a jeho půdorysů na základě vizuální informace.

Dalším krokem je analyzovat každý z půdorysů a porovnat je s obrázkem hradu. Musíme pracovat s úkony, jako jsou mentální rotace a posuny. To znamená, že mozek musí být schopen provést vnitřní transformace modelu tak, aby odpovídaly různým půdorysům.

Aktivují se různé oblasti mozku, včetně zrakové kůry, parietální kůry a předního cingulárního gyrusu. Tyto části spolupracují na zpracování a integrování vizuálních informací, prostorového povědomí a manipulaci s mentálními modely.

Důležitou součástí při řešení prostorově-orientačních úkolů je pracovní paměť. Umožňuje mozku udržet a manipulovat s informacemi v krátkodobém časovém horizontu. Když mozku přijde nový půdorys, musí se informace uložit do krátkodobé paměti a udržet obraz do té doby, než jej porovná s ostatními.

Někteří jedinci mají vyvinutější prostorové povědomí a jsou schopni lépe se orientovat v prostoru. U jiných jedinců může být tato schopnost méně vyvinutá. Další faktory, které ovlivňují schopnost rychle řešit úlohu jsou např. stres, věk a úroveň únavy.

Při řešení kvízu můžete zvolit různé strategie, jako je například postupné vylučování nepravděpodobných půdorysů nebo přímé porovnávání půdorysů s mentálním modelem hradu.

Celkově lze říci, že řešení prostoro-orientačních úloh vyžaduje komplexní procesy v mozku, které zahrnují mnoho různých kognitivních schopností. Úspěšné řešení takových úloh můžete zlepšit pravidelným tréninkem a procvičováním těchto schopností.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE POCVIČIT MOZEK A POBAVIT SE U DALŠÍHO ÚKOLU, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S HLEDÁNÍM ŠABLON TROJROZMĚRNÝCH PŘEDMĚTŮ. JE O NĚCO OBTÍZNĚJŠÍ, TAKY NA NĚJ MÁTE VÍC ČASU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -