Připravili jsme pro vás zábavný kvíz. Prověří především vaši prostorovou představivost, logiku a rychlost mozkových spojení. Pokud úkol stihnete vyřešit do dvaceti vteřin, jste mimořádně bystří a vaše kognitivní funkce pracují obdivuhodným způsobem. Pokud se vám to nepovede, nebuďte smutní.
Mozek se dá trénovat podobně jako svaly a až budete řešit několikátou podobnou úlohu, uvidíte, jak dobrý pocit ze sebe budete mít.
Zadání je jednoduché. Na obrázku vidíte šestiúhelníkovou plástev, ze které vypadly čtyři dílky. Máte je poskládat do sebe tak, aby zapadaly a vyplnily prázdná místa. Řešení existuje pouze jediné a najdete ho na konci článku.
Jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle je mozek, a právě zde se odehrává fascinující představení. I řešení zdánlivě jednoduché úlohy rozpohybuje mnoho částí a procesů, o kterých většinou ani netušíme, že existují.
Prvním krokem k vyřešení úkolu je zraková analýza. Odehrává v zadní části mozku, v oblasti zvané primární zraková kůra. Světlo procházející okem dopadne na sítnici a transformuje se na nervové signály.
Poté, co mozek „rozluští“ základní vstup, informace se přesunou do části mozku zvané Wernickeova oblast. Je zodpovědná za pochopení znaků. Když informace dorazí, Wernickeova oblast porovná nové znaky s těmi, které jsou uloženy v našem “ archivu“.
Následuje krok, kdy mozek začne hledat odpověď. Tato část procesu je ovládána předními laloky, zejména oblastí zvanou prefrontální kortex, zodpovědnou za takzvané exekutivní funkce. Zahrnují rozhodování, plánování a řešení problémů. Prefrontální kortex začne „prohledávat“ znalosti a vzpomínky, hledá odpověď na otázku kvízu.
Pokud mozek narazí na odpověď, která se zdá být správná, informace zašle do Brocova areálu, další klíčové oblasti. Tato oblast je zodpovědná za projev, kterým řešení vyjádříme – můžeme si jej myslet, napsat nebo říct.
Jakmile máme odpověď, musíme se rozhodnout, zda je správná nebo ne. Volba se opět odehraje v prefrontálním kortexu, který dnotí naše možnosti a rozhoduje o nejlepším postupu. Nyní se zapojuje i naše emoční reakce řízené částí mozku zvanou limbický systém. Například, pokud se cítíme nejistí, naše amygdala (část limbického systému zodpovědná za emoce) aktivuej stresovou reakci a způsobí, že se budeme cítit nervózní nebo pod tlakem.
Poradili jste si? Stihli jste kvíz vyřešit v limitu? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:
JESLTI SE CHCETE VÁŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM KVÍZEM, DOPORUČUJEME TENTO. PODAŘÍ SE VÁM DO DVACETI VTEŘIN NAJÍT SPRÁVNÝ POHLED SHORA NA BAREVNÉ DEŠTNÍKY?