Tentokrát pro vás máme oddychovější úkol než obvykle. Na obrázku vidíte vázu a nešťastného archeologa, který má poskládat a slepit rozbité kousky. Pomůžete mu? Stihnete to za dvacet vteřin?
Zdánlivě se jedná až o dětsky jednoduchý úkol, ale věřte, že tomu tak úplně není. Vašemu mozku dá řešení pořádně zabrat. Bude muset zapojit řadu mozkových center a zkoordinovat velké množství procesů, aby chybějící dílky zapadly tam, kam mají.
Co se v mozku odehrává?
Při řešení úkolu s rozbitou vázou musí mozek nejprve zpracovat vizuální informace. Proces se odehrává v primárním vizuálním kortikálním systému v zadní části mozku. Toto místo je zodpovědné za základní zpracování vizuálních informací, jako jsou tvar, barva a prostorové rozložení jednotlivých fragmentů.
Dále musí mozek přesunout pozornost mezi jednotlivými dílky vázy, aby zjistil, které se k sobě hodí. Tento proces je řízen frontálními a parietálními oblastmi koordinujícími pozornost a pracovní paměť. Pracovní paměť drží relevantní informace v mysli, zatímco pozornost se zaměřuje na určitý dílek a analyzuje jeho vlastnosti.
Dalším klíčovým procesem při skládání vázy je prostorové řešení. Mozek musí zjistit, jak orientovat jednotlivé dílky, aby k sobě pasovaly. Prostorové řešení se odehrává v pravé hemisféře, zejména v parietálním laloku.
Pokud byste skládali např. puzzle a museli s dílky navíc ještě manipulovat, vydá mozek další příkaz. Proces se nazývá motorické plánování a probíhá v premotorickém a primárním motorickém kortikálním systému v přední části mozku. Odsud se řídí veškerý pohyb.
Podobné kvízy jsou velmi užitečné, protože cvičí vaše mozkové funkce. Používají se ve školách, k rozvoji „nehotových“ dětských mozků i při rehabilitačních programech zaměřených na osoby trpící poruchami pozornosti, paměti nebo motoriky.
Tak co? Vyřešili jste úkol tak rychle, jak jste měli? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:
JESTLI JEŠTĚ NEMÁTE DOST A CHCETE S POBAVIT U DALŠÍHO ZÁBAVNÉHO RÉBUSU, VYLUŠTĚTE TŘEBA TENTO S PLÁSTVÍ MEDU A SPOJOVÁNÍM POLÍ.