Středa, 18 prosince, 2024

IQ test prostorové orientace: Poskládáš správně kousky do obrazce? Máš 30 vteřin!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás úkol, který prověří především vaši prostorovou orientaci a logické myšlení. Na obrázku vidíte šablonu, do které je potřeba poskládat všech sedm červenožlutých kousků tak, aby do sebe dokonale zapadly. Řešení existuje pouze jediné a pokud byste si s úkolem neporadili, nejdete ho na konci článku.

- Reklama -

Úkol je o to těžší, že nemáte předlohu a nemáte vodítko, abyste poskládali výsledný obrazec. O to náročnější zadání pro váš mozek tento kvíz představuje. Nemáte kousky fyzicky v ruce, jako například při skládání puzzle, vše se tedy musí odehrát pouze ve vaší mysli.

Lidé se nedobrou prostorovou orientací a logickým uvažováním by mohli mít s úlohou problémy. Pro váš mozek je velmi náročné s kousky manipulovat pouze mentálně. Ke zdárnému vyřešení kvízu musíte zapojit mnoho center a zkoordinovat řadu poměrně složitých funkcí.

Co se vám odehrává v hlavě, když se snažíte správně poskládat dílky do obrazce?

Tento pro někoho jednoduchý úkol je ve skutečností velkou výzvou pro mozek! Vyřešení vyžaduje angažovanost několika mozkových center, především těch, které jsou zodpovědné za prostorovou orientaci a logické myšlení. Důležitou roli pravá polovina mozku, kde se většina prostorových operací odehrává. Mentální práce s prostorem je základem tohoto úkolu.

Při zvládání takového úkolu je důležité zapojení oblasti mozku- nazývané parietální lalok. Tato oblast je zodpovědná za integraci senzorických informací z různých částí těla, včetně vizuálních a taktických informací, a jejich uspořádání v jednotný prostorový model. Právě parietální lalok je klíčový pro úspěšné složení kousků do jednoho celku.

Další oblastí, kterou pro řešení tohoto úkolu potřebujeme, je prefrontální kortex. Jedná se o centrum logického uvažování a rozhodování. Pomáhá nám plánovat veškeré kroky a vyhodnocovat jednotlivé varianty. Především výkonové funkce, jako je organizace, kontrola a regulace, jsou zásadní nejen pro úspěšné vyřešení našeho úkolu, ale pro většinu životních situací.

Nezbytným je také hipokampus, zodpovědný za paměť a učení. Při skládání obrazců se naše paměť obrací k předchozím zkušenostem a strategiím, které jsme použili při podobných úkolech.

Lidé s výrazně vyvinutou prostorovou orientací jsou při řešení našeho úkolu samozřejmě ve výhodě. Přitahují je profese, které tento typ myšlení vyžaduje. Jsou architekti, inženýři, sochaři nebo i piloti a řidiči. Také lidé, kteří mají zájem o puzzle, stavebnice a jiné úkoly vyžadující prostorové a logické myšlení, mohou být úspěšnější než ostatní.

Na druhou stranu, lidé, kteří mají obtíže s prostorovým vnímáním, mohou mít s takovým úkolem problémy. Lidé s horším abstraktním myšlením a sníženými výkonovými funkcemi, mohou mít potíže s plánováním a uspořádáváním kousků do jednoho celku. Pokud byste měli pocit, že vám zrovna tento úkol nejde, nezoufejte. Můžete být zrovna unavení či omezeně koncentrovaní. Řešení úkolu je velmi individuální a závisí na řadě faktorů. Každý má své jedinečné silné stránky a slabosti, a to, co je pro jednoho snadné, může být pro druhého obtížné. To je krása lidského mozku a jeho nekonečné různorodosti.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÉ KVÍZ, DOPORUČEJEME TŘEBA TENTO S ABSTRAKTNÍMI ROVNICEMI. SKLÁDÁNÍ OBRAZCŮ BYLO JEN „LEHKOU PŘEDEHROU“. TENTO RÉBUS JE SKUTEČNĚ TĚŽKÝ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.

Dva programy Microsoftu končí: Od roku 2025 nebudou fungovat

Uživatelé aplikací Pošta a Kalendář ve Windows se musí připravit na zásadní změnu. Microsoft oficiálně oznámil, že k 31. prosinci 2024 ukončí podporu těchto aplikací. Po Novém roce tak už nebude možné používat starý software pro odesílání a přijímání e-mailů nebo plánování schůzek.

Co ukázalo 15 minut hraní nového Indiana Jonese: Důraz na příběh, skvělá grafika. Hráči budou muset zapojit mozek

Jen máloco dokáže probudit staré vzpomínky tak jako návrat oblíbeného hrdiny, který po léta inspiroval filmové i herní nadšence. To a mnohem víc dokázala nová ukázka hry Indiana Jones and The Great Circle, na níž pracují Bethesda Softworks spolu se studiem MachineGames.

Zápas Mikea Tysona a Jakea Paula má zvláštní pravidla

Tento víkend se oči sportovního světa upřou na AT&T Stadium, kde se odehraje boxerský duel, který slibuje vzrušení i neobvyklá pravidla.

Vyberte si embrya s nejvyšším intelektuálním kvocientem: Kontroverzní praxe americké společnosti

Vědecký pokrok nebo nebezpečná hra s osudem lidstva? Americká společnost Heliospect Genomics přináší bohatým párům možnost zjistit IQ jejich budoucích dětí ještě před jejich narozením.
- Reklama -