Připravili jsme pro vás zdánlivě jednoduchý úkol. Z dvanácti obrázků vikinských lodí máte najít dvě dpovídající předloze. Zadání snadné, většina lidí ho zvládne bez problémů.
Nelepší bude, když zvolíte vylučovací metodu. Nejprve vyřadíte lodičky s bílými pruhy na plachtách a pak budete postupně brát jednotlivé detaily a dle nich identifikujete neshodné obrázky. Zbydou vám dva. Jednoduché a jasné!
Váš problém je čas. Pokud zvládnete kvíz vyřešit pod 5 vteřin, můžete si gratulovat. 98% lidí si s tím neporadí!
I takto zdánlivě snadná věc je pro váš mozek poměrně složitý úkol, kdy musí zapojit řadů svých oblastí a procesovat mnoho věcí.
Co se děje ve vaší hlavě, když řešíte tento rébus?
Vnímání: Naše oči zachytí vizuální informace ze skládačky a přenášejí je do mozku prostřednictvím zrakového nervu. Primární zraková kůra, která se nachází v zadní části mozku (v týlním laloku), zpracovává tyto informace pro další analýzu.
Pozornost: K soustředění na daný úkol se aktivuje síť pozornosti, která zahrnuje oblasti temenního laloku, čelního laloku a talamus. Můžeme se tak soustředit na relevantní informace a ignorovat irelevantní podněty.
Pracovní paměť: Když řešíme hádanku, musíme mít přehled o tom, co vidíme a co mozek zpracovává. Na udržování informací v naší pracovní paměti se podílí prefrontální kůra, temenní lalok a bazální ganglia.
Plánování a řešení problémů: Při určování dalšího kroku a postupné analýze musíme plánovat a řešit problém, čili opět použijeme prefrontální kůru, temenní lalok a další oblasti spojené s exekutivními funkcemi.
Prostorové uvažování: Když porovnáváme věci, zapojují se naše schopnosti prostorového uvažování. Při zpracování prostorových informací hraje významnou roli temenní lalok, zejména pravá hemisféra.
Rozpoznávání vzorů: Chceme-li porovnávat detaily, musíme je v první řadě rozlišit. Dolní spánková kůra (součást spánkového laloku) se podílí na rozpoznávání složitých vizuálních objektů, včetně čísel a symbolů.
Rozhodování a reakce: Pokaždé, když přistoupíme k dalšímu logickému kroku, musíme aktualizovat „mentální reprezentaci“ a pokračovat v nových krocích. Na tomto procesu se podílí prefrontální kůra, přední cingulární kůra a další oblasti spojené s rozhodováním.
Za jak dlouho se vám podařilo rébus vyřešit? Jen pro kontrolu. Správná odpověď je číslo 5 a 12.
CHCETE-LI SI VYZKOUŠET DALŠÍ LOGICKÝ KVÍZ, MŮŽETE ZKUSIT TŘEBA TOTO KOSTKOVÉ BLUDIŠTĚ.