Připravili jsem pro vás obtížný úkol. Na hladině plave 10 lodiček. Pod nimi vidíte jeden obrázek zrcadlově obrácený. Vaším úkolem je najít shodnou lodičku zrcadlově obrácenému obrázku.
Budete potřebovat zapojit nejen postřeh a logiku, nejprve si ale musíte obrázek v mysli otočit. To je složitější proces, než by se na první pohled zdálo. V mozku vám proběhne v krátkém čase řada operací a kognitivních procesů. Pokud rébus vyřešíte do dvaceti vteřin, můžete si gratulovat. Vše funguije ve vaší hlavě, jak má. Pokud budete pomalejší, nevadí, i rychlost myšlení se dá dobře a efektivně trénovat.
Rébusy a hádanky jsou jedním z nejvhodnějších prostředků, protože zlepšují kognitivní schopnosti, rozvíjí kreativitu a posilují myšlenkové procesy.
Konkrétně tato úloha požaduje srovnání rozdílů mezi jednotlivými obrázky a mentální otočení obrazu v mozku. V následujícím textu se podíváme na mozkové operace, které při řešení tohoto typu úlohy probíhají.
Vizuální zpracování
Prvním krokem při řešení rébusu je vizuální vnímání a zpracování tvarů a barev jednotlivých lodiček. Primární zraková kůra (V1) v týlní části mozku navnímá základní vizuální informace, zatímco ventrální a dorzální zrakové proudy analyzují vjemy pro rozpoznání objektů a prostorové vnímání.
Pozornost a pracovní paměť
Během řešení rébusu musí člověk selektivně soustředit pozornost na důležité detaily a udržet je v tzv. „pracovní paměti“. Přední část mozku, především prefrontální kůra, zajišťuje pozornost a schopnost udržet si navnímané poznatky. Pokud si nepamatujete dobře detaily obrázku, úkol budete řešit obtížně. Vizuální paměť se dá naštěstí dobře trénovat.
Identifikace detailů a mentální rotace
Při řešení zrcadlového rébusu je prvně nutné rozpoznat detaily a následně provést mentální rotaci, aby bylo možné určit správnou orientaci obrácené lodičky. Parietální kůra, zejména intraparietální štěrbina, hraje klíčovou roli v prostorových manipulačních úlohách.
Rozhodování
Cílem vašeho snažení je rozhodnout, který z deseti obrazů lodiček na hladině přesně odpovídá zrcadlovému obrazu obrácené lodičky. Při prosesu volba hraje důležitou roli dorzální laterální prefrontální kortex (DLPFC), sídlící v prefrontální kůře. DLPFC se podílí na exekutivních funkcích, jako je rozhodování a plánování, vylučování a dalších logických operacích.
Proč byste měli podobné rébusy řešit denně?
Vaše mysl bude mnohem pružnější a rychlejší
Řešení zrcadlových rébusů velmi pozitivně přispívá ke zlepšení kognitivní flexibility, čili schopnosti přizpůsobit se a přepínat mezi různými úkoly, strategiemi nebo myšlenkovými procesy. Díky pravidelnému řešení takových úloh se mozek stává efektivnějším a rychlejším.
Posílení exekutivních funkcí
Pravidelné řešení zrcadlových rébusů zlepšuje exekutivní funkce, tj. rozhodování, plánování a pracovní paměť. Mozek se tak stává zkušenějším a pokud se podobným intelektuálním úkolům budete věnovat pravidelně, uvidíte, že vám usnadní i běžný každodenní život. budete pohotovější a bystřejší v jakékoli situaci.
Budete se lépe orientovat v prostoru nejen při řešení rébusů, ale i v běžném životě
Tento typ cvičení přispívá k rozvoji prostorových dovedností, které jsou důležité pro mnoho každodenních činností, jako je orientace v neznámém prostředí, řízení automobilu nebo manuální práce s nástroji a různými dalšími zařízeními každodenní potřeby.
CHCETE-LI SI VYZKOUŠET DALŠÍ ÚKOL ZALOŽENÝ NA PODOBNÉM PRINCIPU, MŮŽETE SE PUSTIT DO HLEDÁNÍ PODOBNÝCH HRADŮ.
Správné řešení je lodička číslo 5.