Úterý, 23 července, 2024

Erich Ludendorff: Arogantní muž, který vymyslel strategii totální války

Mohlo by vás zajímat

Erich Ludendorff řídil německou strategii totální války. Na jaře 1918 začal mohutnou ofenzívu ve snaze dosáhnout vítězství na západní frontě.

- Reklama -

Panovačný, bojovný a arogantní Erich Ludendorff vedl vnitřní válku proti svým rivalům v německé armádě se stejnou razancí, s jakou vedl válku proti nepřátelům Německa v první světové válce. Díky svým hlubokým znalostem Schlieffenova plánu byl Ludendorff přidělen jako doprovod německé druhé armády, která v roce 1914 vtrhla do Belgie. Brzy se proslavil, když přinutil citadelu v Lutychu ke kapitulaci.

Německé vrchní velení ho poté jmenovalo náčelníkem štábu generála Paula von Hindenburga, kterého odvolalo z výslužby, aby odvrátil katastrofu na východní frontě. Ludendorff pomohl Hindenburgovi zvrátit situaci tím, že koncem srpna porazil Rusy u Tannenbergu.

Pro vlastní úspěch se neštítil ničeho

Erich Ludendorff Foto: Bundesarchiv, Bild 183-2005-0828-525 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Ludendorff se opakovaně střetl s náčelníkem německého generálního štábu Erichem von Falkenhaynem. Každý z nich měl vlastní představu o vedení války a obě představy se neshodovaly. Ludendorff se neúspěšně snažil přimět císaře Viléma, aby Falkenhayna propustil. Když se to nepodařilo, Ludendorff císaře obešel a přesvědčil politiky a průmyslníky, aby Falkenhayna vyzvali k rezignaci. Tato snaha byla úspěšná a Falkenhayn byl v srpnu 1916 propuštěn.

Hindenburg a Ludendorff se v druhé polovině války stali faktickými diktátory Německa. Zahájili politiku totální války, která do války přivedla Američany a vychýlila rovnováhu ve prospěch Spojenců.

Teorie o bodnutí do zad

Ludendorff v roce 1918 řídil sérii útoků známou jako Kaiserschlacht, jarní ofenzíva, která byla zaměřena na britské a portugalské expediční síly ve flanderském sektoru. Francouzi posílili Brity, ale ne dříve, než Němci zahnali Spojence k Marně. Spojenecké protiútoky vedly k uzavření příměří.

Po válce Ludendorff prokázal Německu medvědí službu, když rozšířil tzv. teorii o bodnutí do zad, podle níž bylo Německo poraženo zlotřilými zrádci zevnitř, nikoli na bitevním poli.

Zdroj:

https://www.quora.com/What-was-Ludendorffs-concept-of-German-total-war

https://cs.wikipedia.org/wiki/Erich_Ludendorff

http://www.meerutcollege.org/mcm_admin/upload/1586674026.pdf

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -