Sobota, 20 dubna, 2024

Erich Ludendorff: Arogantní muž, který vymyslel strategii totální války

Mohlo by vás zajímat

Erich Ludendorff řídil německou strategii totální války. Na jaře 1918 začal mohutnou ofenzívu ve snaze dosáhnout vítězství na západní frontě.

- Reklama -

Panovačný, bojovný a arogantní Erich Ludendorff vedl vnitřní válku proti svým rivalům v německé armádě se stejnou razancí, s jakou vedl válku proti nepřátelům Německa v první světové válce. Díky svým hlubokým znalostem Schlieffenova plánu byl Ludendorff přidělen jako doprovod německé druhé armády, která v roce 1914 vtrhla do Belgie. Brzy se proslavil, když přinutil citadelu v Lutychu ke kapitulaci.

Německé vrchní velení ho poté jmenovalo náčelníkem štábu generála Paula von Hindenburga, kterého odvolalo z výslužby, aby odvrátil katastrofu na východní frontě. Ludendorff pomohl Hindenburgovi zvrátit situaci tím, že koncem srpna porazil Rusy u Tannenbergu.

Pro vlastní úspěch se neštítil ničeho

Erich Ludendorff Foto: Bundesarchiv, Bild 183-2005-0828-525 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Ludendorff se opakovaně střetl s náčelníkem německého generálního štábu Erichem von Falkenhaynem. Každý z nich měl vlastní představu o vedení války a obě představy se neshodovaly. Ludendorff se neúspěšně snažil přimět císaře Viléma, aby Falkenhayna propustil. Když se to nepodařilo, Ludendorff císaře obešel a přesvědčil politiky a průmyslníky, aby Falkenhayna vyzvali k rezignaci. Tato snaha byla úspěšná a Falkenhayn byl v srpnu 1916 propuštěn.

Hindenburg a Ludendorff se v druhé polovině války stali faktickými diktátory Německa. Zahájili politiku totální války, která do války přivedla Američany a vychýlila rovnováhu ve prospěch Spojenců.

Teorie o bodnutí do zad

Ludendorff v roce 1918 řídil sérii útoků známou jako Kaiserschlacht, jarní ofenzíva, která byla zaměřena na britské a portugalské expediční síly ve flanderském sektoru. Francouzi posílili Brity, ale ne dříve, než Němci zahnali Spojence k Marně. Spojenecké protiútoky vedly k uzavření příměří.

Po válce Ludendorff prokázal Německu medvědí službu, když rozšířil tzv. teorii o bodnutí do zad, podle níž bylo Německo poraženo zlotřilými zrádci zevnitř, nikoli na bitevním poli.

Zdroj:

https://www.quora.com/What-was-Ludendorffs-concept-of-German-total-war

https://cs.wikipedia.org/wiki/Erich_Ludendorff

http://www.meerutcollege.org/mcm_admin/upload/1586674026.pdf

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -