K odpovědi na otázku, co se děje s tělem ve vesmíru, je nejlepší parafrázovat zesnulou věštkyni Jolandu: „Je to velký špatný!“ Vesmír totiž ve skutečnosti není pro lidské tělo vůbec vhodný.
Nulová gravitace má na nás nesčetné negativní účinky a ovlivňuje vše od fungování mysli až po stav krevního oběhu v těle. Nulová gravitace může dokonce někdy způsobit změny na nervovém systému i v kostech, přinejmenším do doby, než se lidské tělo vrátí na Zemi.
Kosmonaut? Kandidát na ledvinové kameny
V důsledku vyplavování minerálů z kostí mají astronauté v kosmu vyšší hladinu vápníku v krvi. Obtížné vyprazdňování močového měchýře spolu se snahou o správnou hydrataci činí z člověka ve vesmíru rychle kandidáta na ledvinové kameny.
„Možnosti terapie tohoto vysilujícího stavu jsou v kosmických lodích značně omezené,“ říká k tomu NASA.
Většina astronautů po návratu špatné vidí
Navíc přibližně 80 % astronautů, kteří se vrátili na Zemi, zaznamenalo problémy se zrakem. Jde o potíže, které vědci označují jako syndrom nitrolebního tlaku. Není však jasné, co je příčinou tohoto stavu, a je náročné jej studovat na Zemi, protože je téměř nemožné přesně simulovat podmínky panující ve vesmíru.
Syndrom nitrolebního tlaku se zjišťuje pomocí magnetické rezonance a snímků sítnice. Při vyšetření navrátivších se kosmonautů se ukázalo, že hřbety očí vesmírného cestovatele se zploští a jeho sítnice se posunou dopředu. Přesná mechanika toho, jak k tomu dochází, je ale dodnes neznámá.
Mozek se posunuje v hlavě
Vědci také nedávno zjistili, že mozek se během pobytu astronautů ve vesmíru posouvá směrem vzhůru. Ochranná tekutina, která jej na Zemi obklopuje ze všech stran stejně, je na po pobytu v kosmu na vrcholu hlavy menší, přičemž její většina se nachází uvnitř mozkových komor nebo dutin. To může být příčinou dosud nevysvětlitelných příznaků, na které si astronauti ve vesmíru stěžují, zejména tlaku v hlavě a už zmiňovaných problémů se zrakem.
Kosti jsou dotčeny už navždy
Ušetřeny ale ve vesmíru nezůstávají ani kosti. Během misí ztrácejí astronauti nejméně 14 % pevnosti kostí a v pozdějším věku je u nich zvýšené riziko zlomenin. Někteří astronauti ztrácejí dokonce až neuvěřitelných 30 % kostní hmoty, což je staví na roveň ženám po menopauze, které trpí osteoporózou, i když jsou na vrcholu fyzických sil.
Zdroj:
space.com, NASA, insidehook.com, theverge.com