Mikroroboti ve tvaru rybiček – plní silných chemoterapeutických léků – mohou být podle odborníků brzy využíváni k doručování léků zabíjejících rakovinu přímo do život ohrožujících nádorů a potenciálně tak pomohou snižovat nepříjemné vedlejší účinky léčby.
Vědci již dříve vyrobili roboty menší než 100 mikronů Dokázali manipulovat s drobnými předměty, ale většina z nich nebyla schopna provádět složité úkoly. Mikroroboti měnící tvar, kteří mají velikost jedné setiny milimetru, byli ovšem vyvinuti až v Číně pod vedením výzkumníků Jiawena Li, Li Zhanga a Donga Wu.
Takzvané „roboryby“ vznikly díky 4D tisku, který využívá specializovaný hydrogel reagující na pH, tvrdí jejich tvůrci ve své studii uveřejněné nedávno v časopise ACS Nano Americké chemické společnosti.
Robotí ryby, co otevírají a zavírají ústa
Pokusy dokázaly, že jakmile jsou roboti vykoupáni v roztoku mikročástic oxidu železa – což způsobí, že se stanou magnetickými – a naplněni chemoterapeutiky, mohou být pomocí magnetů nasměrováni k nádorům.
Vědci předvedli několik způsobů využití mikrorobotů. Dokázali naprogramovat robota ve tvaru ryby tak, aby otevíral a zavíral ústa. Výzkumníci pak mohli kontrolovat, kdy a kam uvolňuje léky. Protože jej mohli ovládat, byli schopni uvolňovat chemoterapeutika blíže k buňkám, které je potřebovaly. To by při využití v praxi umožnilo menší vedlejší poškození organismu a cílenější léčbu rakoviny.
Zlepší se díky mikrorobotům péče o vážné nemocné?
Současná chemoterapeutická léčba se podává buď ve formě tablet, nebo intravenózně pomocí léků, které kolují po celém těle.
Tento způsob však způsobuje, že účinkům silných léků jsou vystaveny i zdravé tkáně, což je obzvláště škodlivé pro rychle se množící buňky – například v ústech, vlasech a nehtech. U pacientů to totiž může způsobit vznik vředů v ústech, plešatění a ztrátu nehtů na rukou a nohou.
Ačkoli roboryby přenášející léky nutné pro chemoterapii byly testovány pouze v laboratorních pokusech na Petriho miskách, výzkumný tým doufá v jejich budoucí reálné využití. Tvůrci mikrorobotů doufají, že tato metoda přenášení léků může pacienty ušetřit některých vedlejších škod způsobených chemoterapií, píše web bgr.com.
Jedním dechem nicméně vědci připouštějí, že aby byly tyto roborybky užitečné pro lidi, musely by být umělé výtvory ještě menší než teď.