Když na něj byl spáchán atenát, přežil Charles de Gaulle jen díky svému vozu značky Citröen.
Francouzský prezident Charles de Gaulle a jeho manželka jeli z Elysejského paláce na letiště Orly. V Paříži byl zamračený večer a generál de Gaulle předsedal zasedání vlády, na kterém se jednalo o Alžírsku. Měsíc předtím udělil francouzské kolonii po sedmi letech brutální války o suverenitu nezávislost – rozhodnutí, které OAS (Tajná armádní organizace) nechtěla přijmout.
Tyto polovojenské síly se snažily zabránit nezávislosti Alžírska prostřednictvím kampaně teroru a nyní obrátily své zbraně proti prezidentovi, který podle nich zradil Francii. Když de Gaullův černý Citroën DS 19 projížděl po Avenue de la Liberation, vynořil se z mrholení tucet ozbrojenců OAS a zahájil palbu ze samopalů. Dva z prezidentových bodyguardů na motocyklu byli zabiti v krupobití kulek. Pneumatiky Citroënu skončily prošpikované kulkami a vozidlo se dostalo do smyku na předních kolech. Ten mohl prezidenta klidně usmrtit, nebýt samonivelačního systému odpružení vozu.
Prezident, co přežil 30 atentátů
De Gaulle a jeho žena se drželi při zemi a díky tomu se jim nic nestalo. De Gaulle za svého života přežil více než 30 pokusů o atentát, ale tato událost se dostala na titulní strany mezinárodních novin. Události byly dokonce zdramatizovány v knižním bestselleru Frederika Forsytha Den šakala, který se dočkal i filmového zpracování.
Potenciální atentátníci se skrývali, ale nakonec byli až na jednoho všichni dopadeni. Prezident omilostnil ty, kteří stříleli, ale odmítl omilostnit muže, který nařídil svým podřízeným zahájit palbu. Jean Bastien-Thiry tvrdil, že měl v úmyslu de Gaulla pouze unést, nikoli zabít, ale na otázku, co by udělal, kdyby se prezident postavil na odpor, odpověděl: „Sundali bychom mu brýle a šle.“
Atentátnící, kteří neznali lítost
Soudní síň propukla v smích a jeho obhájce údajně prohlásil: „Právě si podepsal rozsudek smrti.“
Bastien-Thiry byl týden po procesu popraven zastřelením.
Jednomu z jeho kompliců však byl trest smrti změněn na doživotí a před propuštěním si odseděl pouze pět let. „Lituji jen toho, že jsem de Gaulla nezabil,“ řekl Alain de la Tocnaye v roce 1973 deníku The New York Times. „Pokud člověk dělá věci podle svého svědomí, proč by se měl kát?“
Zdroj:
https://www.history.com/this-day-in-history/citroen-helps-de-gaulle-survive-assassination-attempt