Pátek, 22 listopadu, 2024

Čínským vědcům se podařilo vytvořit myši z neoplozených vajíček

Mohlo by vás zajímat

Vědci z Číny laboratorně vytvořili myši bez otce pouze z neoplozených myších vajíček. Jejich úspěch může pomoci s léčbou závažných nemocí.

- Reklama -

Přirozený porod bez samčího přičinění, známý také jako partenogeneze, byl již dříve pozorován u ptáků, ještěrů, hadů, žraloků, rejnoků a dalších ryb. Nyní však vědci v Číně tvrdí, že se jim podařilo dosáhnout partenogeneze u myší. Podařilo se jim je zplodit bez přínosu samčí genetické DNA.

Jejich nejnovější experiment, který provedli vědci ze Šanghajské univerzity Jiao Tong, se zabývá partenogenezí u myších potomků. Využívá k tomu jedinečnou genetickou techniku, která překonává problémy zjištěné v předchozím výzkumu. Výsledky byly nedávno zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Z více než 200 vajíček přežily jen tři myši

Výzkumníci použili tzv. techniku epigenetického přepisu – metodu, která nemění skutečnou DNA zvířete, ale spíše mění expresi a aktivitu genů – k vytvoření neoplozených partenogenetických embryí bez použití samčích spermií. Výzkumníci podpořili asexuální rozmnožování myší změnou DNA ve 200 neoplozených vajíčkách. Přitom změnili genetické markery, které vyžadují genom od druhého rodiče. Přibližně 190 z těchto embryí pak vědci přenesli do náhradních myších matek.

Po přenosu embryí do myších samic se vědcům podařilo jednu partenogenetickou myš dovést do dospělosti. Zázračně narozená myš se pak úspěšně rozmnožila – se samcem – a vytvořila životaschopné potomstvo. To samé se ale povedlo jen s dalšími dvěma živými myšími potomky, kteří se rovněž dožili dospělosti.

Výsledek může pomoci s léčbou HIV i rakoviny

„Přenos modifikovaných partenogenetických embryí do náhradních matek vedl k významnému prodloužení vývoje a nakonec ke vzniku životaschopných plnohodnotných potomků,“ píše se ve výsledcích experimentu.

Výsledky výzkumu otevírají mnoho cest v genetickém výzkumu a medicíně. Mohou pomoci nejen regulovat reprodukci, ale i léčit genetické choroby.

Vědci v současné době zkoumají možnosti editace genomu u poruch způsobených jedním genem, jako je cystická fibróza, hemofilie a srpkovitá anémie, ale mnozí se domnívají, že by mohla být tato metoda slibná i pro léčbu a prevenci rakoviny, srdečních onemocnění a HIV.

Zdroj:

Daily Mail, inverse.com, Science.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -