Někdy jsou i dlouhé vousy brzdou pokroku. A Petr Veliký se s tím v Rusku rozhodl na počátku 18. století něco udělat.
Car Petr Veliký za svého života v podstatě předsedal skutečné módní policii. Byl totiž tak moc odhodlaný modernizovat Rusko podle evropských standardů, že nařídil všem mužům, aby odložili dlouhé kabáty a oholili si vousy.
Bezvlasé krky a tváře byly za jeho dob moderní v západním světě, a tak car nařídil, že všichni jeho poddaní (kromě duchovních a rolníků) musí shodit svá strniště, chmýří, bradky, prostě vše, co si pěstují pod nosem. Petr byl své věci tak oddaný, že dokonce nařídil policejním úředníkům, aby ty, kteří se odmítnou podřídit, oholili osobně.
Když je knír cennější než kůň
Jenže to nešlo jen tak… Vousy měly v ruské historii dlouhou a hrdou tradici. Pro Rusy byly tak důležité, že Ruská pravda (Ruská spravedlnost), řada staroruských zákonů z 12. století, nařizovala, že poplatek za zásah do mužských vousů nebo kníru je čtyřikrát vyšší než trest za krádež koně nebo uříznutí prstu! Vousy byly synonymem mužské cti a mužnosti a byly také úzce spjaty s náboženským přesvědčením – v ruské pravoslavné církvi bylo holení považováno za rouhání.
Petr si proto brzy uvědomil, že politika absolutního holení je velmi nepopulární. Čelil takovému odporu šlechty, rolníků a ruské pravoslavné církve, že byl nucen ustoupit a své nařízení zmírnit.
Pomohla až Kateřina Veliká
Usoudil, že by mohl vydělat peníze pro stát a zároveň umožnit lidem, aby si ponechali vousy, a zavedl proto daň z vousů. Pro šlechtu a obchodníky mohla daň činit až 100 rublů ročně, pro prostý lid byla mnohem nižší – pouhá 1 kopějka. Ti, kdo daň platili, pak dostávali žeton, šlechta stříbrný a prostý lid měděný.
Od roku 1705 si tak všichni Rusové – kromě mnichů a rolníků – museli holit vousy a kníry. Daň zůstávala nepopulární a obtížně vymahatelná, a proto ji nakonec Kateřina Veliká v roce 1772 zrušila.
Zdroj:
Wikipedie, ancient-origins.net, smithonianmag.com