Připravili jsme pro vás skutečně náročný úkol, který prověří váš postřeh, prostorovou orientaci a rychlost vašich neuronových spojení. Pokud úkol nestihnete vyřešit do dvaceti vteřin, nezoufejte. Povede se to skutečně málokomu. Pokud patříte mezi 2% těch nejlepších a rébus zvládnete, můžete na sebe být skutečně pyšní. Jste skvělí!
Na obrázku vidíte hodinky, ze kterých se vysypalo sklíčko. Vaším úkolem je chybějící kousky správně poskládat zpět do ciferníku. Zadání je to jednoduché, řešení ale náročné. Přejeme bystrou mysl, připravte si (nerozbité) hodinky, máte na to 20 vteřin.
V průběhu řešení této zdánlivě jednoduché úlohy dochází v mozku k mnoha komplexním interakcím a aktivacím různých oblastí. Jedná se o fascinující proces, který dokazuje to, dokonalý je lidský mozek a jaký zázrak nosíme ve své hlavě.
Prvním krokem při řešení kvízu je navnímání obrázku pomocí zrakového systému. Informace z obrázku jsou zpracovávány v sítnici oka a následně předány do primární zrakové kůry (V1). Zde dochází k prvnímu „ohmatání“ a přeposlání do dalších oblastí zrakové kůry (V2, V3, V4 a V5), kde se rozpoznávají složitější vizuální prvky, jako jsou tvary a vzory.
Abychom úspěšně úkol vyřešili, musíme jednotlivé kousky sklíčka dostat do tzv. pracovní paměti. Ta je zodpovědná za udržování a manipulaci s informacemi v krátkém časovém horizontu. Její centrum sídlí ve frontálních a parietálních lalocích.
Dalším klíčovým momentem je schopnost orientovat se v prostoru a provádět mentální rotace. Tyto dovednosti nám umožňují poskládat kousky sklíčka v mysli, aniž bychom s nimi fyzicky manipulovali, jako např. při skládání puzzle. Aktivují se parietálních laloky, zejména pravá hemisféra, která zodpovídá za zpracování prostorových informací.
Po navstřebání informací přichází na řadu strategické plánování a koordinace konkrétních kroků. Exekutivní funkce zahrnují inhibici nežádoucích reakcí a aktualizaci informací v pracovní paměti. Tento proces se odehrává prefrontální kůře přední části frontálního laloku. Prefrontální kůra komunikuje s ostatními oblastmi mozku prostřednictvím komplexní sítě neuronových spojení umožňujících koordinaci různých kognitivních procesů.
K tomu, aby váš mozek pracoval co nejrychleji potřebujete být v dobré duševní kondici. Ta je ovlivněna genetickými faktory, stářím, zdravím a zkušenostmi. Pokud byste skládali dílky manuálně, motorické dovednosti a pohyb prstů by zajišťovala primární motorická kůra v zadní části frontálního laloku.
Pomohou vámi i zkušenosti s podobnými úkoly z minulosti. Učení a dlouhodobý paměť jsou zprostředkovány strukturami, jako je hipokampus a okolní temporální a parietální kůra.
Kdybychom měli vše schnout: K tomu, abychom vyřešili tento úkol, potřebujeme zrakové zpracování, pozornost, pracovní paměť, prostorovou orientaci, exekutivní funkce, rychlost zpracování, motorické dovednosti a zkušenosti. Ačkoliv úspěšné zvládnutí tohoto úkolu ve stanoveném časovém limitu může být pro mnohé obtížné, je to skvělá příležitost pro procvičení a rozvoj těchto důležitých kognitivních dovedností. Cvičením se dá vše zlepšit a každý další úkol se vám bude řešit už mnohem lépe.
Pro kontrolu správné řešení najdete zde:
JEŠTĚ NEMÁTE DOST, MŮŽETE SI VYZKOUŠET DALŠÍ ZÁBAVNÝ RYCHLÝ ÚKOL. TENTO JE ZALOŽEN TROCHU NA JINÉM PRINCIPU. POKUSTE SPÁROVAT ZRCADLOVĚ OBRÁCENÉ LODIČKY.