Před dvaceti lety byl nalezen na dně Středozemního moře vrak letadla, ve kterém zemřel Antoine de Saint-Exupéry. Záhada, jak zemřel, byla konečně rozluštěna. Vzápětí ale vyvstala další a ještě zajímavější nejasnost. Proč vlastně slavný spisovatel zemřel?
Antoine de Saint-Exupéry není třeba zdlouhavě představovat. Otec Malého prince, jedné z nejslavnějších knih historie, byl nejen skvělým spisovatelem, ale i zapáleným letcem. Jeho život vyhlasl 31. července 1944, když byl při průzkumné misi sestřelen nepřátelským letounem Luftwafe. Stala se slavnému spisovateli osudnou jeho pověstná neopatrnost, nebo se jednalo o plánovaný čin – sebevraždu způsobenou dlouhodobou depresí a obviněními, která proti němu vznesl generál a budoucí francouzský prezident Charles de Gaulle?
Pilot tělem i duší
Saint-Exupéry byl zkušeným letcem. Dlouhé roky pracoval jako obchodní pilot. Byl průkopníkem leteckých poštovních tras po celé Evropě, Africe a Jižní Americe. Když v roce 1939 vypukla válka, vstoupil do francouzského letectva a pracoval jako průzkumník až do vynuceného příměří Francie s Německem v roce 1940. Pak žil několik let ve Spojených státech a nakonec se znovu zapojil do války jako pilot.
Nešťastná nehoda a obvinění z kolaborace
V roce 1943 byl přidělen ke své bývalé jednotce. Jeho strojem se stal P-38 Lockheed Lightning. Na složitý stroj ale Saint-Exupéry nebyl zvyklý a při své druhé misi havaroval. Jeho nadřízení se na havárii dívali zle a uložili mu zákaz létání a osmiměsíční domácí vězení.
Do případu se vložil francouzský generál Charles de Gaulle a navíc obvinil Saint-Exupéryho z kolaborace s nacisty. Saint-Exupéry už tak trpěl depresemi kvůli svému selhání a izolaci, ve které se nacházel. Po tomto obvinění propadl čistému zoufalství. Začal pít a jeho zdraví se výrazně zhoršilo. Když Saint-Exupérymu vypršel zákaz létání, usedl zpět do svého stroje. Dne 31. července 1944 v 8:45 ráno Saint-Ex odstartoval z korsického letiště. To bylo naposledy, co ho spatřili jeho druhové.
Jak Antoine de Saint-Exupéry zemřel?
Oficiální verze smrti je, že byl sestřelen. K sestřelení se přiznal pilot luftwafe Horst Rippert, který svého činu prý velmi litoval. „Nevěděl jsem, kdo v letadle sedí. Kdybych to věděl, nestřílel bych. Na jeho knihách jsme vyrůstali, všichni jsme je četli a milovali,“ říká Rippert. Historici tuto variantu považují za vysoce pravděpodobnou. Před dvaceti lety potápěči vrak Saint-Exupéry letadla našli skutečně ve Středozemním moři nedaleko Marseille.
Sebevražda
Saint-Exupéry trpěl hlubokými depresemi už při pobytu v USA. V roce 1940 ho navštívil přítel a našel ho zavřeného v temním pokoji, ponořeného do sebe a v hluboké depresi. V této době Saint-Exupéry psal Malého prince, své nejslavnější dílo. Smutná pohádka princi cestujícím vesmírem, který nakonec záhadně zmizí. Mnozí měli pocit, že kniha je zlověstně předvídavá odchod samotného Saint-Exupéry.
Podle výpovědí německých letců, kteří byli přítomni jeho sestřelu, se Saint-Exupéry choval podivně. Letěl přímo k nim bez ohledu na riziko. Mise 31. července 1944 měla být poslední, kterou ve válce absolvoval. Možná si myslel, že smrt nepřátelskou palbou bude vhodným a hrdinským zakončením jeho osobního příběhu.
Zdroj:
Britannica, ceskatelevize.cz, planeandpilotmag.com