S přibývajícím věkem tělo hůře zpracovává alkohol. Starší lidé, kteří si pravidelně dopřávají nadměrné množství alkoholu, mohou mít díky pití podlomené zdraví a zhoršenou duševní bystrost, varují odborníci.
Jakmile se dožijete padesátky, je nejvyšší čas omezit pití alkoholu. Alespoň to tvrdí Alexis Kuerbisová, docentka na newyorské Hunter College, která se zabývá užíváním a zneužíváním návykových látek. Ta říká, že fyziologické změny, které obvykle začínají kolem 50. roku života, mohou způsobit, že alkohol v tomto věku působí na člověka silněji.
Vysvětluje, že s tím, jak stárnoucí tělo ztrácí svalovou hmotu a přibírá tuk – a v krevním řečišti je méně vody -, je zkonzumovaný alkohol méně zředěný, což vede k vyšší hladině alkoholu v krvi, než jakou by po stejném počtu půllitrů měl mladý člověk.
Kolik alkoholu je ještě v „normě“?
Staré osvědčené maximum 14 alkoholických nápojů týdně pro muže a 7 pro ženy je stále solidním vodítkem, abyste zhodnotili, jestli máte s alkoholem problém. Podle George F. Kooba, ředitele amerického Národního institutu pro zneužívání alkoholu a alkoholismus, však pití nad tuto hranici „urychluje některé procesy stárnutí“ mozku.
Náš mozek se normálně začíná „zmenšovat“ ve středním věku, ale starší lidé, kteří příliš pijí, vykazují výrazný úbytek objemu v čelní kůře mozkové, zjistila studie z roku 2018. Stárnoucí játra také produkují méně enzymu ADH, který tráví alkohol, což vede ke zvýšené a trvalejší produkci alkoholu v krvi. Koob upozorňuje, že s přibývajícím věkem jsou lidé také méně schopni přesně odhadnout míru vlastní opilosti – což může vést k vyšší spotřebě.
Ničivé účinky alkoholu násobí stáří
„Tělo těmto signálům nevěnuje pozornost tak jako v první hodině popíjení,“ vysvětlil Koob, který varuje, že vypití více než 14 alkoholických nápojů týdně může předčasně zestárnout mozek.
Koob však dodává, že užívání alkoholu je také spojeno se zhoršením nejméně 200 zdravotních potíží – včetně rakoviny, vysokého krevního tlaku, poruch imunitního systému a cukrovky – a je spojeno i se zvýšeným rizikem mrtvice.
Zdroj:
researchgate.net, aarp.org, escota.info