Úterý, 23 července, 2024

Největší kontroverze v historii mistrovství světa ve fotbale

Mohlo by vás zajímat

Jedním z nejznámějších zápasů mistrovství světa ve fotbale v historii bylo čtvrtfinále mezi Argentinou a Anglií v roce 1986. A způsob, jakým v něm o vítězi rozhodl Diego Maradona.

- Reklama -

Proč je mistrovství světa ve fotbale tak kontroverzním tématem? Nejspíš proto, že mistrovství světa, největší fotbalová soutěž, je známé svými velkolepými momenty, strhujícími zápletkami, napínavými soutěžemi a, ano, i sem tam nějakou tou kontroverzí. Tu nejznámější z nich zařídil v roce 1986 Diego Maradona pomocí své „boží ruky“.

Maradona vstřelil svůj bez pochyby nejkontroverznější gól během čtvrtfinálového zápasu Argentiny a Anglie v roce 1986. Podařilo se mu totiž vstřelil gól, který se začal považovat za „gól století“. Především díky tomu, jak dokázal dostat míč do branky.

Neplatný gól, který všichni viděli

Argentinské mužstvo si během druhého poločasu zápasu, který skončil remízou 0:0, přihrávalo míč na hranici anglického pokutového území. Steve Hodge, anglický záložník, se pokusil míč vybojovat, ale dokázal jej odkopnout pouze vysoko nad brankáře. Za normálních okolností, zejména proti prťavoučkému Maradonovi, by člověk očekával, že brankář balon snadno chytí. Míč si však překvapivě našel cestu do branky. 2:1. Nakonec postupuje Argentina.

Legendární argentinský fotbalista Maradona ale slavný vstřelil gól tak, že míč zasáhl rukou. Jinak by neskóroval, šlo tedy o podvod. Naví takový, který mohli vidět opravdu všichni, včetně hráčů na lavičce, diváků na tribunách i diváků sledujících utkání doma v televizi. Jenže k odvolání tehdy nedošlo. Videorozhodčí ještě neexistoval. Výsledkem tak bylo, že gól platil a pomohl Argentině vyhrát.

„Bylo to jasné jako facka“

Podle Johna Barnese, bývalého hráče Anglie, který toho dne seděl na lavičce, šlo o zřejmé porušení pravidel. Že gól padl neregulérně, prý bylo „jasné jako facka“.

Maradona, který toho dne Anglii vyřadil a následně dovedl Argentinu k celkovému vítězství, svůj prohřešek nikdy nepřiznal. Místo toho trval dlouhé roky na tom, že šlo o hlavičku. Později přišel s tím, že jestli gól skutečně dal rukou, muselo jít o „ruku boží“.

Angličany si tím qle nikdy neudobřil. A ne nadarmo, incident stal jedním z nejslavnějších v historii slavného fotbalového turnaje.

Zdroj:

fifa.com, goal.com, theconversation.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -