Sobota, 20 dubna, 2024

Největší kontroverze v historii mistrovství světa ve fotbale

Mohlo by vás zajímat

Jedním z nejznámějších zápasů mistrovství světa ve fotbale v historii bylo čtvrtfinále mezi Argentinou a Anglií v roce 1986. A způsob, jakým v něm o vítězi rozhodl Diego Maradona.

- Reklama -

Proč je mistrovství světa ve fotbale tak kontroverzním tématem? Nejspíš proto, že mistrovství světa, největší fotbalová soutěž, je známé svými velkolepými momenty, strhujícími zápletkami, napínavými soutěžemi a, ano, i sem tam nějakou tou kontroverzí. Tu nejznámější z nich zařídil v roce 1986 Diego Maradona pomocí své „boží ruky“.

Maradona vstřelil svůj bez pochyby nejkontroverznější gól během čtvrtfinálového zápasu Argentiny a Anglie v roce 1986. Podařilo se mu totiž vstřelil gól, který se začal považovat za „gól století“. Především díky tomu, jak dokázal dostat míč do branky.

Neplatný gól, který všichni viděli

Argentinské mužstvo si během druhého poločasu zápasu, který skončil remízou 0:0, přihrávalo míč na hranici anglického pokutového území. Steve Hodge, anglický záložník, se pokusil míč vybojovat, ale dokázal jej odkopnout pouze vysoko nad brankáře. Za normálních okolností, zejména proti prťavoučkému Maradonovi, by člověk očekával, že brankář balon snadno chytí. Míč si však překvapivě našel cestu do branky. 2:1. Nakonec postupuje Argentina.

Legendární argentinský fotbalista Maradona ale slavný vstřelil gól tak, že míč zasáhl rukou. Jinak by neskóroval, šlo tedy o podvod. Naví takový, který mohli vidět opravdu všichni, včetně hráčů na lavičce, diváků na tribunách i diváků sledujících utkání doma v televizi. Jenže k odvolání tehdy nedošlo. Videorozhodčí ještě neexistoval. Výsledkem tak bylo, že gól platil a pomohl Argentině vyhrát.

„Bylo to jasné jako facka“

Podle Johna Barnese, bývalého hráče Anglie, který toho dne seděl na lavičce, šlo o zřejmé porušení pravidel. Že gól padl neregulérně, prý bylo „jasné jako facka“.

Maradona, který toho dne Anglii vyřadil a následně dovedl Argentinu k celkovému vítězství, svůj prohřešek nikdy nepřiznal. Místo toho trval dlouhé roky na tom, že šlo o hlavičku. Později přišel s tím, že jestli gól skutečně dal rukou, muselo jít o „ruku boží“.

Angličany si tím qle nikdy neudobřil. A ne nadarmo, incident stal jedním z nejslavnějších v historii slavného fotbalového turnaje.

Zdroj:

fifa.com, goal.com, theconversation.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -