Sobota, 25 května, 2024

Výměna dresů ve fotbale začala ve 20. letech minulého století. Stala se symbolem úcty a respektu

Mohlo by vás zajímat

Přesné počátky výměny dresů jsou poněkud nejasné, ale předpokládá se, že vznikla jako způsob, jak si hráči mohli po zápase vyměňovat upomínkové předměty. Tyto upomínkové předměty mohly mít různou podobu, od triček přes čepice až po šály, a často se předávaly jako projev úcty a sportovního chování.

- Reklama -

Postupem času bylo čím dál běžnější, že si hráči vyměňovali především dresy a někteří hráči dokonce sbírali dresy jiných týmů a hráčů jako cenné suvenýry. Tato praxe se stala oblíbenou zejména při mezinárodních zápasech a turnajích, jako je Mistrovství světa ve fotbale, kde se hráči z různých zemí setkávali, aby poměřili své síly.

Výměnu dresů ctí Ronaldo, Messi i Iniesta

O tradici výměny dresů během kariéry promluvilo i mnoho slavných fotbalistů. Například Cristiano Ronaldo, jeden z nejznámějších fotbalistů na světě, uvedl, že si rád vyměňuje dresy s ostatními hráči, protože je to pro něj způsob, jak vyjádřit uznání jejich talentu. V rozhovoru Ronaldo řekl: „Rád si po zápase vyměňuji dresy se svými soupeři, protože je to způsob, jak projevit úctu. Je to způsob, jak říct: ‚Byl jsi skvělý soupeř a rád jsem proti tobě hrál‘.“

O tradici výměny dresů hovořil i další slavný fotbalista Lionel Messi. V rozhovoru Messi řekl: „Výměna dresů je způsob, jak vyjádřit respekt druhému týmu a ostatním hráčům. Je to něco, co děláme po každém zápase, a je to hezký způsob, jak ukázat, že jsme všichni součástí stejné komunity.“

Podobně se vyjádřil i Andres Iniesta, bývalý španělský profesionální fotbalista, který uvedl, že výměna dresů je pro hráče způsobem, jak si navzájem projevit uznání. V rozhovoru pro UEFA Iniesta uvedl: „Výměna dresů je pro nás způsob, jak si navzájem projevit úctu a respekt ke sportu. Je to způsob, jak říct: ‚Hrál jsi dobře a já jsem si užil soupeření s tebou‘.“

Gesto značící ocenění talentu a sportovního ducha

Celkově je zřejmé, že mnoho slavných fotbalistů považuje tradici výměny dresů za pozitivní a uctivé gesto. Je to způsob, jak si hráči navzájem projevují uznání a jak oceňují talent a tvrdou práci svých soupeřů.

Výměna dresů prostě symbolizuje vzájemný obdiv a uznání, které k sobě hráči chovají bez ohledu na to, který tým reprezentují. Kromě toho může výměna dresů sloužit také jako způsob, jakým hráči vyjadřují podporu určitému týmu nebo hráči.

Navzdory pozitivním konotacím výměny dresů se objevily i některé kritické připomínky k této praxi. Některé kritické hlasy tvrdily, že je to projev komerce a že hráči mají větší zájem o propagaci svých sponzorů než o projevování sportovního ducha. Většinou je však tradice výměny dresů ve fotbale vnímána jako pozitivní a uctivé gesto.

V posledních letech se výměna dresů dále rozvíjí a hráči si nyní vyměňují dresy po každém zápase, ať už se jedná o přátelské utkání nebo soutěžní turnaj. Mnoho profesionálních fotbalových klubů dokonce zavedlo pravidla a předpisy týkající se výměny dresů, aby se zajistilo, že výměna probíhá uctivě a organizovaně.

Zdroj:

Guardian, 90min.com, fifa.com, uefa.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -