Podle nové studie končí roboticky asistované operace rychlejším zotavením pacientů a vedou k lepším bezprostředním výsledkům než operace prováděné pouze lidmi.
První klinická studie svého druhu, kterou vedli vědci z University College London a University of Sheffield, zjistila, že použití roboticky asistované operace k odstranění a rekonstrukci rakoviny močového měchýře umožňuje pacientům mnohem rychlejší zotavení a výrazně (o 20 %) kratší dobu hospitalizace.
„V této studii jsme chtěli zjistit, zda roboticky asistovaná operace ve srovnání s otevřenou operací zkracuje dobu hospitalizace, snižuje počet opakovaných hospitalizací a vede k lepší kondici a kvalitě života. Ve všech ohledech se to prokázalo,“ komentuje výsledky spoluautor studie John Kelly, profesor uroonkologie na oddělení chirurgie a intervenční vědy UCL a konzultant chirurgie v nemocnici University College London.
Nižší hrozba návratu nemoci
Studie zveřejněná v časopise JAMA zjistila, že robotická operace snižuje pravděpodobnost opětovného přijetí do nemocnice o polovinu (52 %) a odhalila „zarážející“ čtyřnásobné (77 %) snížení výskytu krevních sraženin (hluboký žilní trombus a plicní embolie), což je obvykle významná příčina zhoršení zdravotního stavu a nemoci, ve srovnání s pacienty, kterým zákroky prováděli lidé. Vědci dokonce kvůli výsledkům vyzvali britský Národní institut pro zdraví a vynikající péči (NICE), aby přehodnotil své pokyny, které považují otevřenou operaci (tedy operaci prováděnou lidmi) za „zlatý standard“ pro složité operativní zákroky.
„Přestože se roboticky asistovaná chirurgie stává stále dostupnější, nebylo dosud provedeno žádné významné klinické hodnocení jejího celkového přínosu pro zotavení pacientů,“ říká k tomu spoluautor studie John Kelly.
Méně problémů, lepší prevence
„Neočekávaným zjištěním bylo nápadné snížení výskytu krevních sraženin u pacientů, kteří podstoupili robotickou operaci. To svědčí o bezpečné operaci, při níž pacienti profitují z mnohem menšího počtu komplikací, časné mobilizace a rychlejšího návratu do běžného života,“ dodal Kelly.
Podle dalšího z autorů studie by výsledky mohly do budoucna změnit i přístup k pacientům procházejícím rekonvalescencí. „Studie také poukazuje na budoucí trendy ve zdravotnictví. Brzy budeme možná schopni monitorovat zotavení po propuštění a najít ty, u kterých se objeví problémy. Je možné, že sledování úrovně chůze by upozornilo na ty, kteří potřebují návštěvu obvodní sestry nebo třeba dřívější kontrolu v nemocnici,“ uvedl spoluřešitel studie profesor James Catto, profesor urologické chirurgie na oddělení onkologie a metabolismu Sheffieldské univerzity.
Zdroj:
sciencedaily.com, studyfinds.org, Daily Mail, scitechdaily.com