Šokující studie naznačuje, že v oblíbených potravinách od cheeseburgerů přes kuřecí nugety – a v obalech od jídla z fast foodu – se skrývají nebezpečné chemické látky, které odborníci spojují s vážnými zdravotními problémy.
Výzkumníci z Univerzity George Washingtona (GWU) testovali více než 60 položek rychlého občerstvení a nepoužité rukavice pro manipulaci s potravinami z různých restaurací – a identifikovali deset různých chemických látek, o nichž je známo, že narušují endokrinní systém.
„Zjistili jsme, že ftaláty a další změkčovadla jsou v hotových jídlech v provozovnách rychlého občerstvení velmi rozšířené,“ říká doktorka Lariah Edwardsová. „Mnozí spotřebitelé tak dostávají ke svému jídlu i přídavek potenciálně nezdravých chemikálií.“
Nejméně chemikálií měla sýrová pizza
Studie GWU zjistila, že více než 80 % vzorků potravin obsahovalo chemické látky spojené s problémy s plodností a reprodukcí a se zvýšeným rizikem poruch pozornosti, učení a chování u dětí. Potraviny obsahující maso obsahovaly vyšší množství těchto chemikálií, zatímco sýrová pizza jich měla nejméně.
Předchozí výzkum týmu GWU naznačuje, že lidé, kteří jedí doma připravená jídla, mají v těle nižší obsah těchto chemikálií, pravděpodobně kvůli absenci manipulačních rukavic a obalů po přípravě. Nedávné šetření Consumer Reports týkající se obalů výrobků od 24 společností rovněž zjistilo alarmující množství PFAS – takzvaných věčných chemikálií, které se v životním prostředí nerozkládají – v komerčních obalech potravin.
Nebezpečí jménem PFAS
Vystavení organismu chemikáliím PFAS (per- a polyfluoroalkylové látky) může poškodit imunitní systém a snížit odolnost vůči infekčním chorobám. PFAS se používají v nápojových kelímcích, papírových sáčcích, vláknitých miskách a papírových talířích, které mají být odolné proti mastnotě a vodě. Mnoho společností se zavázalo podezřelé výrobky nahradit, ale vyřazení není úplné a zdá se, že novější PFAS v obalových výrobcích se snadněji vstřebávají do potravin, varují vědci.
Odborníci doporučují vyjmout potraviny z obalů co nejdříve a nikdy je neohřívat v původních obalech. Také omezte jídlo s sebou na jedno týdně – raději ale klidně i méně! „Je zapotřebí přísnějších předpisů, aby se tyto škodlivé chemické látky nedostávaly do potravin,“ uzavírá Edwards.
Zdroj:
defendyourhealth.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Youtube