Pátek, 22 listopadu, 2024

Proč staří Římané používali šikmé hrací kostky?

Mohlo by vás zajímat

Archeologové pravidelně nacházejí asymetrické kostky z Římské říše. Proč není jejich tvar pravidelný, jak to známe u dnešních kostek? A co to vlastně znamená?

- Reklama -

Lidé házejí kostkami už velmi dlouho. Před více než 5 000 lety ve starověkém Sumeru se k výrobě prvních kostek používaly ovčí klouby, a pokud padla kostka na jednu ze čtyř plochých stran, vyhráli jste. Známé šestistranné kostky s různým počtem bodů na každé straně od jedné do šesti vyřezal údajně jako první někdo z dnešního Iráku a Íránu. Použil k tomu kousky dřeva a slonoviny asi před 3 000 lety. Tento design se široce používal dlouho předtím, než byly vyvinuty arabské číslice. Málokdo se však ve starověku bavil hrou v kostky tak jako Římané.

V době Římské říše hráli často lidé hru s házením kostkami zvanou taberna, která tak trochu připomíná vrhcáby. Podobně jako moderní kostky měly antické kostky na svých plochách symboly představující čísla, vyráběly se z kostí, kovu nebo hlíny. Jejich tvary se však od dnešních kostek výrazně lišily. Římské kostky byly často asymetrické, některé strany se u nich prodlužovaly nebo dostávaly jiné zvláštní tvary.

Většina kostek ze Starověkého Říma je asymetrická

V nejnovější studii o podivnosti římských kostek se zkoumalo 28 kostek ze starověkého Říma a vědci zjistili, že hned 24 z nich bylo asymetrických! V nepravidelnosti si všimli určitého vzorce: na větších protilehlých plochách se často vyskytovaly ikony pro čísla jedna a šest.

Předchozí studie prokázaly, že asymetrie kostky ovlivňuje pravděpodobnost, že určitá strana padne lícem nahoru. Podle výpočtů vědci odhadli, že rozdíl ve velikosti jedné strany sníží pravděpodobnost, že padne určité číslo, v průměru z jedné ku šesti na jednu ku 2,4. Vědci se domnívali, že v případě římských kostek se pravděpodobnost, že padne určité číslo, sníží z jedné ku šesti dokonce až na jednu ku 2,4.

Římané nebyli podvodníci, jen si dělali práci lehčí

Znamená to snad, že Římané tak rádi podváděli? K odpovědi na tuhle otázku byla třeba další menší studie. Výzkumníci proto provedli experiment, při kterém požádali 23 studentů, aby na přesně repliky asymetrických římských kostek udělali značky a zjistili, zda Římané vytvořili asymetrické kostky zaměrně, aby mohli snadněji podvádět.

Vzhledem k tomu, že studenti si nebyli vědomneznali cíle experimentu a neměli tak žádný důvod podvádět, výzkumníci předpokládali, že budou značky přidělovat především náhodně. Studenti však podobně jako staří Římané umisťovali jedničku a šestku na větší strany, což dokazovalo, že nešlo o snahu podvádět. Mnoho lidí, kteří byli dotázáni proč tečky rozmístili tímto způsobem, uvedlo, že je to jednodušší, protože začít na velké straně znamená skončit na velké straně, kam se musí umístit nejvíce značek pro šestku.

Díky tomu vědci nakonec došli k závěru, že Římané se nesnažili podvádět, ale prostě se jen snažili usnadnit si co nejvíc práci. A hlavně: před několika tisíci lety bylo prostě o hodně těžší udělat dokonalý čtverec takto malých rozměrů…

Zdroj:

escholarship.org, iflscience.com, canadatoday.news

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -