Tentokrát jsme pro vás připravili atypický labyrint. K tomu, abyste jím prošli, musíte pospojovat čísla 1 až 100. S rébusem se zcela jistě poperete a na správné řešení najdete. Otázka je, za jak dlouho. Máte na to minutu. Pokud to zvládnete, můžete si gratulovat, jste vážně dobří!
Co se děje v mozku, když řešíte tento rébus?
Hledání cesty labyrintem je komplexní úkol, při kterém se zapojuje řada různých oblastí mozku. Je potřeba aktivovat prostorové myšlení, orientaci, paměťové funkce a rozhodování.
Když se člověk dostane do labyrintu, zraková kůra mozku začne zpracovávat vizuální informace o okolním prostředí, ty se přenesou do v prostorové kůry, která umožňuje orientaci v prostoru a vnímání vztahů mezi různými objekty. Zde se také vytváří mentální mapy, ty si následně převezme paměťové centrum, uloží je a později zase „uvolníí“ až je bude potřebovat.
Labyrint je založený na faktu, že se musíme neustále rozhodovat. Vybereme tuto cestu, nebo jinou? Kterým směrem se vydáme? Trénujeme kognitivní funkce mozku, jako je plánování, logiku a řešení problémů.
Při průchodu labyrintem aktivujeme tzv. hipokampus, což je oblast mozku, která zodpovídá za ukládání a vyhledávání paměťových stop. Hipokampus je klíčový při tvorbě mentálních map a navigaci v prostoru.
Co se děje v mozku, když hledáme po sobě jdoucí čísla
Když máme za úkol, jako v případě našeho kvízu, pospojovat řadu po sobě jdoucích čísel, potřebujeme především pozornost a paměť. V mozku se aktivuje zraková kůra, pozornostní sítě a pracovní paměť.
Hledáme-li po sobě jdoucí čísla, první krok se odehrává ve zrakové kůře. Receptory v očích předají informace dál ke zpracování. Ty se následně přenesou do pozornostních sítí mozku, které se dosavadní výsledky vyselektují, vyberou důležité informace – správné číselné řady – a potlačí nepodstatné informace – nesprávné číselné řady.
Klíčovou oblastí mozku při plnění našeho úkolu je pracovní paměť. Uchovává na krátkou dobu informace a manipuluje s nimi. Při hledání po sobě jdoucích čísel musíme uchovat v paměti aktuální číslo a porovnat ho s dalšími čísly v řadě.
Další oblasti mozku, které potřebujete při řešení takto zdánlivě jednoduchého úkolu, jsou prefrontální kůra, centrum pozornosti a plánování, a parietální kortex, který zajistí prostorovou orientaci a zpracovává číselné informace.
POKUD CHCETE POTRÁPIT SVÉ MOZKOVÉ BUŇKY DALŠÍM ZÁBAVNÝM KVÍZEM, ZKUSTE TŘEBA TENTO S NEŠIKOVNÝM PIRÁTEM A JEHO ROZTRHANOU MAPOU K POKLADU. NAJDETE HO ZDE:
Správné řešení najdete zde: