Čtvrtek, 17 října, 2024

Extra těžká IQ test pro bystré hlavy: Pospojujte čísla od 1 do 100 a najděte cestu labyrintem. Do minuty to dá málokdo!

Mohlo by vás zajímat

Tentokrát jsme pro vás připravili atypický labyrint. K tomu, abyste jím prošli, musíte pospojovat čísla 1 až 100. S rébusem se zcela jistě poperete a na správné řešení najdete. Otázka je, za jak dlouho. Máte na to minutu. Pokud to zvládnete, můžete si gratulovat, jste vážně dobří!

- Reklama -

Co se děje v mozku, když řešíte tento rébus?

Hledání cesty labyrintem je komplexní úkol, při kterém se zapojuje řada různých oblastí mozku. Je potřeba aktivovat prostorové myšlení, orientaci, paměťové funkce a rozhodování.

Když se člověk dostane do labyrintu, zraková kůra mozku začne zpracovávat vizuální informace o okolním prostředí, ty se přenesou do v prostorové kůry, která umožňuje orientaci v prostoru a vnímání vztahů mezi různými objekty. Zde se také vytváří mentální mapy, ty si následně převezme paměťové centrum, uloží je a později zase „uvolníí“ až je bude potřebovat.

Labyrint je založený na faktu, že se musíme neustále rozhodovat. Vybereme tuto cestu, nebo jinou? Kterým směrem se vydáme? Trénujeme kognitivní funkce mozku, jako je plánování, logiku a řešení problémů.

Při průchodu labyrintem aktivujeme tzv. hipokampus, což je oblast mozku, která zodpovídá za ukládání a vyhledávání paměťových stop. Hipokampus je klíčový při tvorbě mentálních map a navigaci v prostoru.

Co se děje v mozku, když hledáme po sobě jdoucí čísla

Když máme za úkol, jako v případě našeho kvízu, pospojovat řadu po sobě jdoucích čísel, potřebujeme především pozornost a paměť. V mozku se aktivuje zraková kůra, pozornostní sítě a pracovní paměť.

Hledáme-li po sobě jdoucí čísla, první krok se odehrává ve zrakové kůře. Receptory v očích předají informace dál ke zpracování. Ty se následně přenesou do pozornostních sítí mozku, které se dosavadní výsledky vyselektují, vyberou důležité informace – správné číselné řady – a potlačí nepodstatné informace – nesprávné číselné řady.

Klíčovou oblastí mozku při plnění našeho úkolu je pracovní paměť. Uchovává na krátkou dobu informace a manipuluje s nimi. Při hledání po sobě jdoucích čísel musíme uchovat v paměti aktuální číslo a porovnat ho s dalšími čísly v řadě.

Další oblasti mozku, které potřebujete při řešení takto zdánlivě jednoduchého úkolu, jsou prefrontální kůra, centrum pozornosti a plánování, a parietální kortex, který zajistí prostorovou orientaci a zpracovává číselné informace.

POKUD CHCETE POTRÁPIT SVÉ MOZKOVÉ BUŇKY DALŠÍM ZÁBAVNÝM KVÍZEM, ZKUSTE TŘEBA TENTO S NEŠIKOVNÝM PIRÁTEM A JEHO ROZTRHANOU MAPOU K POKLADU. NAJDETE HO ZDE:

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Led Zeppelin se stali součástí největší hotelové loupeže newyorské historie. A bylo jim to úplně fuk

Když v roce 1973 kapela Led Zeppelin vystupovala tři večery v Madison Square Garden, byla okradena o spoustu peněz: asi 200 000 dolarů. Stohy...

Kdo byl legendární Robin Hood: Jeho skutečný život byl jiný než ten ve filmu

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Luxusní auto zdarma: Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...
- Reklama -