Pondělí, 15 dubna, 2024

Příběhy opravdových mužů: Kdo ve skutečnosti byl Ragnar Lothbrok, severský hrdina, kterého proslavil seriál Vikingové?

Mohlo by vás zajímat

Ragnar Lothbrok skutečně žil. Byl válečníkem a jako první Skandinávec napadl Británii. Je zmiňován v několika severských legendách. Nejvýznamnější je Sága o Ragnarovi Lothbrokovi, která je považována za nejvýznamnější literární dílo středověkého Dánska popisující rané dějiny země. V anglosaských kronikách je zmiňována postava  „Ragnall“ a „Reginherus“ – mocného vikingského nájezdníka. Tato jména jsou považována za dvě varianty slova Ragnar.

- Reklama -

Nejen jméno Ragnar, ale i přízvisko Lothbrok, měly v dobových zprávách více podob. „Lothbrok“ by se dalo ve staroseverštině vyložit jako „chlupaté břicho“.  Přezdívka se ale nesouvisela faktem, že by Ragnar trpěl přílišným ochlupením, ale údajně vznikla, protože si hrdina nechal vyrobit koženou zástěru jako ochranu k boji s drakem.

Ragnarovy bitvy 

V díle Gesta Danorum (1185) dánského historika Saxo Grammatica je Ragnar zaznamenán jako dánský král, velmi agresivní a lačný boje. Jeho válečná tažení zahrnovala i bitvu s císařem Svaté říše římské Karlem Velikým. Ragnar byl pohromou raně středověké  Anglie i Francie. Mnohokrát podnikl nájezdy na anglické království Northumbrii a Wessex. Výpad do Západofranské říše skončil obléháním Paříže v roce 845.

Podle Saxovy knihy byl Ragnar zajat anglosaským králem Aellou z Northumbrie a vhozen do hadí jámy, kde zemřel. Tento příběh je vylíčen také v pozdějších islandských dílech Ragnars saga loðbrókar a Þáttr af Ragnarssonum.

Ragnarův život a synové

Ragnar byl třikrát ženatý: poprvé se štítonoškou Lagerthou, podruhé se šlechtičnou Þórou Borgarhjǫrtr a potřetí s princeznou Aslaug. Každá z těchto žen má svůj vlastní zajímavý příběh. O Aslaug se říká, že byla dcerou drakobijce Sigurda a valkýry Brynhildy.  Póra byla dcerou Jarla Herruða z Götalandu (města, které zachránil před zmíněným drakem).

Ragnar zplodil pět synů (všichni historické postavy). Ivar Bezkostný, Björn Železný, Halfdan Ragnarsson, Sigurd Hadí oko a Ubba se stali náčelníky, kteří společně vedli Velkou pohanskou armádu. V letech 865-878 vtrhli do Anglie a ovládli ji. 

Seriál Vikingové

Seriál Vikingové na kanálu History Channel je historické drama, které volně vychází z faktů a severských ság. Celkově je seriál velmi zdařilý, je skvěle obsazený, herci podávají mimořádné výkony, je výpravný, má skvělou hudbu i kameru. Problémy jsou v něm jen s historickou přesností děje. Některé nesrovnalosti můžeme považovat za autorkou licenci tvůrců seriálu, jiné jsou ale historickou neznalostí. 

Například  Ragnarův „bratr“ Rollo je postava založená na norském Vikingovi Gange-Rolfovi, muži, který se stal prvním vládcem Normandie. Narodil se v roce 846 a zemřel v roce 930, takže nejenže nebyl Ragnarovým bratrem, ale navíc je zahrnut do událostí, které se odehrály ještě před jeho narozením.

Fanoušci seriálu si jistě vybaví, jak Ragnar s družinou během prvního dílu přepadli klášter na Lindisfarne. Tento nájezd se skutečně odehrál v roce 793. Ragnar a jeho vojáci dle historických pramenů před Lindisfarne byli. Ve třetí sérii pak Ragnar a jeho posádka ani trochu nezestárli a zaútočí na Paříž, což je událost, která se odehrála v roce 845 a znovu v roce 885, tedy více než 50 nebo 90 let po vyplenění kláštera Lindisfarne. Jinými slovy, Ragnar a jeho druhové Vikingové museli vynalézt stroj na cestování v čase, o kterém se v učebnicích dějepisu nepíše.

V neposlední řadě seriál líčí Ragnara jako člověka okouzleného křesťanskou vírou. Ve skutečnosti nikdy nebyl pokřtěn, jak seriál líčí. K masovým konverzím dánských Vikingů došlo až téměř o století později. 

Zdroj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ragnar_Lodbrok

https://coolmagazin.iprima.cz/serialy/nejslavnejsi-realni-vikingove-ragnar-rollo

https://www.postavy.cz/ragnar-lothbrok/

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -