Pátek, 22 listopadu, 2024

Proč má rok 365 dní? Málokdo ví, že náš křesťanský kalendář vlastně psali egyptští bohové

Mohlo by vás zajímat

Kalendář je jedním z nejdůležitějších vynálezů lidstva, protože umožňuje lidem organizovat čas. Společnosti, které nedokázaly vytvářet jasné časové harmonogramy a řídit se jimi, byly odsouzeny k zániku.

- Reklama -

Kalendáře byly důležité pro uspořádání náboženských, sociálních, ekonomických a administrativních procesů. Asi nebude překvapením, že první civilizace, která kalendář začala používat, byly staří Egypťané. Jejich veliká a religiózně orientovaná říše s náročnými klimatickými podmínkami potřebovala vtisknout řád běžnému životu lidí a dále duchovní museli zorganizovat časté a složité náboženské svátky.  Proto vynalezli kalendáře rovnou dva. Pro náboženské účely sloužil zprvu kalendář lunární, pro organizaci praktického lidského života stvořili tzv. kalendář sluneční, který měl 365 dní v roce, a stal se předchůdcem dnes používaného gregoriánského kalendáře.

Egyptský lunární kalendář byl prvním na světě

Staroegyptský lunární kalendář se používal již před 5000 lety a jeho rozdělení bylo podobné jako u jeho nástupce – slunečního kalendáře. Dělil rok na 12 měsíců, přičemž délka každého z nich závisela na lunárním cyklu (obvykle 29 nebo 30 dní). Každý měsíc začínal novoluním a byl pojmenován podle hlavního svátku, který se v něm slavil. 

Sluneční kalendář kopíroval zemědělský cyklus

V pozdějším období staroegyptských dějin se začal používat sluneční kalendář. Dělil rok na tři roční období, která se točila kolem zemědělského cyklu – období záplav, období setí a období léta. Každé z těchto období se skládalo ze čtyř měsíců. Protože lunární kalendář byl o 10 nebo 11 dní kratší než sluneční, přidával se jednou za několik let 13. měsíc, aby se časové rozdíly mezi oběma dorovnaly. 

Egyptské měsíce byly rozděleny do tří desetidenních období, známých jako dekády/dekany (což odpovídá sedmidennímu týdnu, který používáme dnes). Poslední dva dny každé dekády byly považovány za svátky a Egypťané nemuseli pracovat. 

Ke konci každého roku se přidávalo pět dní, takže výsledkem bylo 365 dní v roce, tedy téměř stejný počet dní jako v gregoriánském kalendáři. Poslední dny roku sloužily k oslavě narozenin pěti bohů – Osirise, Hora, Seta, Isidy a Nefthys, během nichž Egypťané měli vyloženě zákaz pracovat. 

Sluneční kalendář měl jednu vadu, napravili ji až Římané

Na jednu věc Egypťané ale zapomněli. Nepočítali s čtvrtinou dne navíc. To způsobilo, že staroegyptský kalendář že se pomalu začal vychylovat ze svého správného chodu. Bylo tedy zapotřebí, aby se kalendář vrátil do své výchozí polohy. Ve 3. století př. n. l. byl učiněn pokus o nápravu. Problém se v roce 239 př. n. l. pokusil vyřešit faraon Ptolemaios III. v tzv. Canopově dekretu. Chtěl přidat šestý měsíc na konec slunečního roku za dny vyhrazené k oslavě egyptského božstva. Šestý den měl být určen k uctění faraona a jeho manželky jako bohů. Od tohoto plánu však faraon brzy upustil, protože se proti němu postavilo konzervativní egyptské kněžstvo. Přestupný den byl nakonec zaveden až po dobytí Egypta Římany v roce 30 př. n. l.

Zavedení gregoriánského kalendáře pobouřilo protestanskou část Evropy

Staroegyptský sluneční kalendář byl pro lidstvo obrovským přínosem, neboť se stal předchůdcem gregoriánského kalendáře, který je v současnosti nejpoužívanějším na světě. K od dnešní podoby ale původní kalendář dělilo ještě několik drobných praktických úprav.

Gregoriánský kalendář, známý také jako západní nebo křesťanský, byl pojmenován po papeži Řehoři XIII. Ten jej zavedl v roce 1582 a nahradil jím méně praktický římský juliánský kalendář. Protestantské země gregoriánský kalendář zpočátku odmítaly kvůli jeho vazbám na katolictví. Viděli nástroj k ovládnutí jejich víry. Stejně tak země patřící k východní pravoslavné církvi nepřijaly gregoriánský kalendář vůbec ochotně.

Tradiční protestantská Velká Británie se bránila přijetí gregoriánského kalendáře až do roku 1752. K přechodu od juliánský je donutila ryze praktická potřeba sladit kalendář používaný v Anglii se zbytkem Evropy. Proto bylo rozhodnuto, že po 2. září 1752 (středa) bude následovat 14. září 1752 (čtvrtek). Tím se dorovnala jedenáctidenní ztráta mezi oběma kalendáři. I když změna vyvolala v celé zemi občanské nepokoje, nebylo vyhnutí. Gregoriánský kalendář definitivně ovládl Evropu. 

Zdroj:

https://www.britannica.com/science/Egyptian-calendar

https://www.infoplease.com/calendars/history/history-egyptian-calendar

https://www.thoughtco.com/ancient-egypt-birthplace-of-modern-calendar-43706

http://www.webexhibits.org/calendars/year-countries.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -