Proslulé mumie z Tarimské pánve, které byly objeveny na počátku 20. století, se svými zrzavými, světlými a hnědými vlasy a plstěnými klobouky byly dlouho považovány za obyvatele Západu, kteří se před 4000 lety přistěhovali do pouštní oázy v severozápadní Číně.
Nyní starobylá DNA mumií z Tarimské pánve ukázala, že šlo o místní obyvatele s kořeny v Asii. Jednalo se o poslední známé příslušníky populace z doby ledové, která byla kdysi rozšířena po celé Eurasii. Nalezené mumie patřili skupině lidí, kteří byli inbrední (preferovali příbuzenské vztahy) a tím pádem geneticky nepříbuzní se sousedními populacemi, které do oblasti migrovaly.
Mezinárodní tým prozkoumal genomy 13 nejstarších mumií, které byly všechny přirozeně mumifikovány suchým a slaným prostředím Tarimské pánve. Podle studie zveřejněné v posledním vydání magazínu Nature si osvojili vlněné oblečení, pšenici, ječmen, ovce, kozy a skot od nepříbuzných pastevců.
Obchod ano, vztahy ne
Studie naznačuje „skutečně rozmanité způsoby, jakými se obyvatelé Tarimské pánvce stěhovali a nestěhovali. A jak se myšlenky mohou šířit s populacemi, ale také jejich prostřednictvím“, řekla spoluautorka Christina Warinnerová, molekulární archeoložka z Harvardovy univerzity v Bostonu ve státě Massachusetts.
Toto zjištění ukazuje, že kulturní výměna nejde vždy ruku v ruce s genetickými vazbami, říká Michael Frachetti, archeolog z Washingtonské univerzity v St. Louis ve státě Missouri. „To, že tito lidé obchodují, nemusí nutně znamenat, že se navzájem berou nebo mají děti,“ říká.
„Nalezli jsme pádné důkazy, že ve skutečnosti představují vysoce geneticky izolovanou místní populaci,“ dodal Warinner, který je zároveň vedoucím skupiny pro vědy o mikrobiomu v Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii a autorem studie, jež byla ve středu zveřejněna v časopise Nature.
Výjimečná skupina obyvatel
„V kontrastu s jejich genetickou izolací se však zdá, že otevřeně přejímali nové myšlenky a technologie od svých pasteveckých a zemědělských sousedů a zároveň rozvíjeli jedinečné kulturní prvky, které nesdílí žádná jiná skupina,“ dodala Christina Warinnerová.
Vědci zkoumali genetickou informaci z nejstarších mumií z Tarimské pánve – starých 3 700 až 4 100 let – společně s genomy sekvenovanými z ostatků pěti lidí z Džungarské pánve dále na severu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Tyto pozůstatky pocházejí z doby před 4 800 až 5 000 lety a jsou nejstaršími lidskými ostatky nalezenými v této oblasti.
Zdroj: