Pondělí, 15 dubna, 2024

Čínským vědcům se podařilo vytvořit myši z neoplozených vajíček

Mohlo by vás zajímat

Vědci z Číny laboratorně vytvořili myši bez otce pouze z neoplozených myších vajíček. Jejich úspěch může pomoci s léčbou závažných nemocí.

- Reklama -

Přirozený porod bez samčího přičinění, známý také jako partenogeneze, byl již dříve pozorován u ptáků, ještěrů, hadů, žraloků, rejnoků a dalších ryb. Nyní však vědci v Číně tvrdí, že se jim podařilo dosáhnout partenogeneze u myší. Podařilo se jim je zplodit bez přínosu samčí genetické DNA.

Jejich nejnovější experiment, který provedli vědci ze Šanghajské univerzity Jiao Tong, se zabývá partenogenezí u myších potomků. Využívá k tomu jedinečnou genetickou techniku, která překonává problémy zjištěné v předchozím výzkumu. Výsledky byly nedávno zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Z více než 200 vajíček přežily jen tři myši

Výzkumníci použili tzv. techniku epigenetického přepisu – metodu, která nemění skutečnou DNA zvířete, ale spíše mění expresi a aktivitu genů – k vytvoření neoplozených partenogenetických embryí bez použití samčích spermií. Výzkumníci podpořili asexuální rozmnožování myší změnou DNA ve 200 neoplozených vajíčkách. Přitom změnili genetické markery, které vyžadují genom od druhého rodiče. Přibližně 190 z těchto embryí pak vědci přenesli do náhradních myších matek.

Po přenosu embryí do myších samic se vědcům podařilo jednu partenogenetickou myš dovést do dospělosti. Zázračně narozená myš se pak úspěšně rozmnožila – se samcem – a vytvořila životaschopné potomstvo. To samé se ale povedlo jen s dalšími dvěma živými myšími potomky, kteří se rovněž dožili dospělosti.

Výsledek může pomoci s léčbou HIV i rakoviny

„Přenos modifikovaných partenogenetických embryí do náhradních matek vedl k významnému prodloužení vývoje a nakonec ke vzniku životaschopných plnohodnotných potomků,“ píše se ve výsledcích experimentu.

Výsledky výzkumu otevírají mnoho cest v genetickém výzkumu a medicíně. Mohou pomoci nejen regulovat reprodukci, ale i léčit genetické choroby.

Vědci v současné době zkoumají možnosti editace genomu u poruch způsobených jedním genem, jako je cystická fibróza, hemofilie a srpkovitá anémie, ale mnozí se domnívají, že by mohla být tato metoda slibná i pro léčbu a prevenci rakoviny, srdečních onemocnění a HIV.

Zdroj:

Daily Mail, inverse.com, Science.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -