Úterý, 23 července, 2024

Čínským vědcům se podařilo vytvořit myši z neoplozených vajíček

Mohlo by vás zajímat

Vědci z Číny laboratorně vytvořili myši bez otce pouze z neoplozených myších vajíček. Jejich úspěch může pomoci s léčbou závažných nemocí.

- Reklama -

Přirozený porod bez samčího přičinění, známý také jako partenogeneze, byl již dříve pozorován u ptáků, ještěrů, hadů, žraloků, rejnoků a dalších ryb. Nyní však vědci v Číně tvrdí, že se jim podařilo dosáhnout partenogeneze u myší. Podařilo se jim je zplodit bez přínosu samčí genetické DNA.

Jejich nejnovější experiment, který provedli vědci ze Šanghajské univerzity Jiao Tong, se zabývá partenogenezí u myších potomků. Využívá k tomu jedinečnou genetickou techniku, která překonává problémy zjištěné v předchozím výzkumu. Výsledky byly nedávno zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Z více než 200 vajíček přežily jen tři myši

Výzkumníci použili tzv. techniku epigenetického přepisu – metodu, která nemění skutečnou DNA zvířete, ale spíše mění expresi a aktivitu genů – k vytvoření neoplozených partenogenetických embryí bez použití samčích spermií. Výzkumníci podpořili asexuální rozmnožování myší změnou DNA ve 200 neoplozených vajíčkách. Přitom změnili genetické markery, které vyžadují genom od druhého rodiče. Přibližně 190 z těchto embryí pak vědci přenesli do náhradních myších matek.

Po přenosu embryí do myších samic se vědcům podařilo jednu partenogenetickou myš dovést do dospělosti. Zázračně narozená myš se pak úspěšně rozmnožila – se samcem – a vytvořila životaschopné potomstvo. To samé se ale povedlo jen s dalšími dvěma živými myšími potomky, kteří se rovněž dožili dospělosti.

Výsledek může pomoci s léčbou HIV i rakoviny

„Přenos modifikovaných partenogenetických embryí do náhradních matek vedl k významnému prodloužení vývoje a nakonec ke vzniku životaschopných plnohodnotných potomků,“ píše se ve výsledcích experimentu.

Výsledky výzkumu otevírají mnoho cest v genetickém výzkumu a medicíně. Mohou pomoci nejen regulovat reprodukci, ale i léčit genetické choroby.

Vědci v současné době zkoumají možnosti editace genomu u poruch způsobených jedním genem, jako je cystická fibróza, hemofilie a srpkovitá anémie, ale mnozí se domnívají, že by mohla být tato metoda slibná i pro léčbu a prevenci rakoviny, srdečních onemocnění a HIV.

Zdroj:

Daily Mail, inverse.com, Science.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -