Pátek, 22 listopadu, 2024

Dojemný příběh o tom, jak stateční Huskyové zachránili celé město před smrtící epidemií

Mohlo by vás zajímat

V roce 1925 na bohem zapomenuté městečko Nome na Aljašce zaútočila epidemie smrtelné nemoci. Díky několika málo obětavým mužům a jejich psím přátelům se podařilo nemocným nehostinnou pustinou dopravit léky a zachránit mnoho lidských životů.

- Reklama -

None, malé městečko na Aljašce, žilo poklidným životem. Jeho obyvatele tvořili potomci místních indiánů a dobrodruhů, kteří sem přicházeli z Kanady a Spojených států za vidinou zlata. V zimních měsících bylo None zcela odříznuté od světa. Počátkem ledna 1925 zde propukla epidemie záškrtu. Deset tisíc lidí odříznutých od civilizace bylo ohroženo nebezpečnou nakažlivou nemocí.

Epidemie záškrtu sužovaly lidstvo od nepaměti

Smrtící epidemie záškrtu si v minulosti vybíraly obrovskou daň na životech,. Záškrt zabíjel dospělé i děti. I když se jedná o onemocnění bakteriální, může mít podobné projevy jako covid – zprvu je podobný angíně, začíná krvavou rýmou a bolestmi v krku. Přidají se vysoké horečky, silný kašel a zápal plic. Nemocný zemře na otok dýchacích cest a respirační problémy. Smrtnost záškrtu pro dospělé je téměř padesátiprocentní, u dětí ještě vyšší.

Lék byl na světě od počátku dvacátého století

Do roku 1890 se záškrt prakticky léčit nedal. Na přelomu dvacátého století ale německý vědec z krve zvířat vyabstrahoval antitoxin, který nemoc účinně zničí.

V roce 1913 byla na světě vakcína a ve 30. a 40. letech 20. století se začala široce používat. U nás bylo povinné očkování zavedeno v roce 1946 a od té doby se úmrtnost na záškrt zcela minimalizovala.

V roce 1925 již lék na záškrt běžně používal, ale byla potřeba jej do oblasti dopravit. Problém byl, že oblast byla odříznutá od světa – vlakové spojení nespolehlivé a zdlouhavé, letadla se do oblasti dostávala jen stěží. Nejspolehlivějším dopravním prostředkem byla psí spřežení. Pošta a další životní potřeby do Nome přijížděly na saních tažených sibiřskými husky. Navíc ještě na rozdíl od dnešních vakcín proti koronaviru musel být antitoxin uchováván při teplotách nad bodem mrazu. Látka nesměla přemrznout.

Statečný počin mužů a jejich psů

Od 27. ledna 1925 se skupinka dobrovolníků rozhodla zoufalým obyvatelům v None pomoci. Riskovali život hned dvakrát. Jednak byla nebezpečná samotná cesta polární pustinou a jednak se v cíli mohli nakazit smrtící chorobou.

Skupinka statečný mužů se rozdělila do štafet. Léky uzavřeli do dřevěných krabic a obalili je silnou vrstvou kožešin. První štafeta vyrazila ze 1600 km vzdálené železniční stanice, kam byla vakcína poslána z vnitrozemí. Začal závod s časem.

Cesta byla daleká a nebezpečná. Muži museli hnát své psy padesátistupňovými mrazy a oslepující bílou pustinou. Protivítr tak silný, že je i jejich saně zvedal do vzduchu. Skvěle koordinovaní muži stihli léky ale do vesnice dopravit za neuvěřitelných pět dní.

Slávu získali muži i jejich psi

Závod o záchranu životů v Nome přitáhl pozornost tisku i veřejnosti. První saně se psy přivítal dav fotografů. Miláčky veřejnosti se stali nejen odvážní psovodi, ale i jejich psi. Vůdce smečky, která dopravila léky do cíle, byl tříletý husky Balto.

Ještě větším hrdinou se stal dvanáctiletý Togo, který proběhl nejtěžší devadesátikilometrový úsek kolem Beringovy úžiny. Celkem urazil téměř 500 km. Togo dokonce vyzvedl saně s léky, když se oddělily od ostatních a uvízly na ledové kře. Jeho majitel Leonhard Sappela, řekl: „Nikdy jsem neměl lepšího psa než Toga. Jeho vytrvalost, věrnost a inteligence se nedaly zlepšit. Togo byl nejlepší pes, který kdy prošel Aljašskou stezkou.


Togo se dočkal sochy. Postavili mu ji Sewardově parku v Lower East Side, kde se prohnala v 19. století silná epidemie záškrtu, a zabila mnoho dětí. Togova socha je na úrovni země na dětském hřišti, děti si na ní mohou vylézt a když sněží, zdá se ze se pohybuje kupředu.

Na počest hrdinského počinu se každoročně pořádá závod psích spřežení Iditarod. Účastníci absolvují stejnou trasu, kterou před sto lety absolvovali stateční psovodi se svými spřeženími.

Zdroj:

novinky.cz, abicko.cz, securitymagazin.cz, Mississippicir.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -