Starověký Řím nebyl rovnoprávnou společností a od žen se očekávalo, že se budou chovat a žít jinak než muži.
Starověký Řím byl společností s převahou mužů. Ženy byly výrazně zastíněny muži a nešlo ani o to, že by se velké množství žen marně snažilo prolomit skleněný strop nebo se snažilo prosadit v machistickém světě. Drtivá většina se prostě nemohla dostat tak daleko, protože neměla stejné právní postavení jako muži.
Alespoň v jedné věci měly ženy tehdejší doby drobet práva – hlava domácnosti neměla právo svou ženu jednoduše zabít, pokud zpochybnila jeho autoritu. Mělo se za to, že tomu tak bylo poměrně dlouho, ale „patria potestas“ – moc římského otce – naštěstí zřejmě nesahala tak strašlivě daleko, jak se na první pohled zdá.
Pod nadvládou muže
I tak ale římské ženy vždy zůstávaly „in manu“, což znamenalo, že je právně ovládal muž. V dětství tuto kontrolní roli přebíral ženin otec, v manželství mohla situace buď zůstat stejná („sine manu“), nebo mohla kontrola přejít na manžela („cum manu“).
To vytvořilo misogynní společnost, v níž ženy žily v přísných hranicích. Nemohly hrát roli ve veřejném životě, takže na rozdíl od starověkého Egypta neexistovaly žádné přímé vládkyně; žádná obdoba Kleopatry. Ženy se nemohly stát senátorkami, soudkyněmi, konzulkami ani generálkami. Nemohly vystupovat na politických shromážděních, nesměly hlasovat ve volbách a nemohly zastávat žádnou roli v armádě. Místo toho se od ženy očekávala především péče o domácnost, včetně případných dětí, a dohled nad rodinnou otrockou pracovní silou. Ženy také musely vyrábět oblečení předením, tkaním a šitím látek. A zatímco byly zaměstnány prací, byl na ně také vyvíjen tlak, aby si udržovaly dobrý vzhled.
Parfém? Známka cizoložnice
K dosažení tohoto cíle většina z nich volila levné domácí líčidla, ale bohatší ženy si mohly dovolit dováženou kosmetiku z Galie, Číny a Německa. Parfémy byly oblíbené a byly spojovány se zdravým tělem, ale existoval neodbytný pocit, že ženy nemohou vyhrát ani v této hře očekávání: básník Juvenal napsal, že „žena kupuje vůně a pleťové vody s myšlenkou na cizoložství“!
Přesto to nebylo úplně špatné. Ženy ze středních a vyšších vrstev se učily základům čtení a psaní, přestože někteří muži věřili, že gramotnost svede jejich ženy na scestí. Ženy také mohly vlastnit a dědit majetek a mohly podnikat, což jim v některých případech umožňovalo samostatně shromažďovat velké bohatství. Mohly pracovat jako obchodnice a porodní báby nebo se věnovat práci tanečnic či dokonce lékařek. Existovaly učitelky, kadeřnice a písařky. Některé z nich se staly ošetřovatelkami, ačkoli římští lékaři byli pevně přesvědčeni, že matky by měly kojit své děti samy.
Zdroj:
https://www.thegreatcoursesdaily.com/role-of-women-in-ancient-rome/
https://time.com/5542893/women-ancient-rome/
https://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_ancient_Rome