U lidí se první příznaky Alzheimerovy choroby obvykle objeví po 60. roce života. Onemocnění se vyznačuje postupnou ztrátou kognitivních funkcí, a když je nejzávažnější, člověk přestává být schopen reagovat na okolní svět. Odhaduje se, že za posledních deset let se počet lidí s Alzheimerem v Česku víc než zdvojnásobil. V roce 2020 u nás trpělo Alzheimerovou chorobou téměř 70 000 lidí a stala šestou nejčastější příčinou úmrtí. V současné době na ni neexistuje žádná účinná medikace a léčba se obvykle zaměřuje pouze zmírnění projevů, píší ceskenoviny.cz.
Nová naděje pro všechny
Vědci z bostonské nemocnice Brigham and Women’s Hospital nyní zahajují první fázi klinické studie. Vakcína je dvou dávková a bude se aplikovat na nosní sliznici. Již dříve tým prokázal, že nosní vakcína dokáže předcházet i léčit onemocnění u myší. Výsledky studií byly publikovány v letech 2005, 2008 a 2012.
Dr. Howard L. Weiner, vedoucí výzkumu a spoluředitel Centra Ann Romneyové pro neurologická onemocnění, říká: „Zahájení první studie nosní vakcíny proti Alzheimerově chorobě u člověka je významným milníkem. Během posledních dvou desetiletí jsme nashromáždili preklinické důkazy, které naznačují potenciál této vakcíny proti Alzheimerově chorobě. Pokud klinické zkoušky na lidech prokáží, že vakcína je bezpečná a účinná, mohla by představovat netoxickou léčbu pro lidi s Alzheimerovou chorobou a mohla by být také podávána včas, aby pomohla předcházet Alzheimerově chorobě u rizikových osob.„
První fáze zkoušek
Vakcína využívá adjuvantní látku Protollin, která stimuluje imunitní systém. Vědci doufají, že aplikace aktivuje bílé krvinky umístěné v lymfatických uzlinách na krku a povzbudí je, aby odstranily tzv. beta amyloidové plaky. Domnívají se totiž, že právě tyto amyloidní plaky jsou klíčovou příčinou Alzheimerovy choroby.
Dr. Oscar Lopez, ředitel Centra pro výzkum Alzheimerovy choroby na Pittsburské univerzitě, v rozhovoru pro Medical News Today uvedl: „Jedná se o novou cestu k léčbě Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění. Mechanismus fungování tj, stimulace imunitního systému v kombinaci s nosním podáním sloučeniny, činí tuto terapii potenciálně velmi vhodnou pro léčbu Alzheimerovy choroby.„
Vědci se chystají zahájit první fázi zkoušek. Ta se obvykle provádí, aby se zjistilo vhodné dávkování léku. Pokud bude mít dobré výsledky, bude následovat druhá a třetí fáze, pří níž se testuje bezpečnost léčby. Lékaři vybrali zatím 16 pacientů, kteří prodělávají první fázi Alzheimerovy choroby. Jejich věk je od šedesáti do osmdesáti pěti let a budou jim podány dvě dávky léku s odstupem jednoho týdne.