Vzhledem ke stále se objevujícím variantám viru Covid-19 a skutečnosti, že varianta Omikron dokáže nakazit i očkované Čechy, je podle lékařů důležitější než kdy jindy znát příznaky nebezpečného koronaviru a umět poznat, jak se liší od chřipky!
V zimních měsících dochází k nárůstu respiračních onemocnění, jako jsou chřipka a nachlazení, což může způsobit, že se ztížit určení, zda jsou bolesti těla a rýma způsobeny covidem. Tato onemocnění mohou mít společné příznaky, jako je horečka, rýma, bolest v krku, kašel a únava. Odborníci však tvrdí, že největším znakem koronaviru je ztráta chuti nebo čichu.
Příznaky chřipky se objevují během jednoho až čtyř dnů od expozice, ale COVID může mít delší inkubační dobu až do doby, kdy se chřipka projeví. až 14 dní. Na COVID-19 zemřelo podle údajů Ministerstva zdravotnictví téměř 40 000 Čechů, podle lékařů však většina případů trvá dva týdny. Někteří přeživší však hlásí trvalé problémy – včetně mozkové mlhy, bolestí kloubů, bolestí hlavy a poruch spánku.
Podle odborníků chřipka obvykle odezní během tří až sedmi dnů.
„Podle klinického obrazu to nelze úplně rozeznat od jiných viróz. Ta infekce se projevuje hlavně jako horečnaté onemocnění podobné chřipce. Bolest kloubů, svalů, teplota. Nicméně existuje široké spektrum málo příznakových lidí. Ti mají třeba jenom hodně ucpaný nos, škrábe je v krku,“ řekla TN.cz praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.
Největší naději je tak identifikace covidu podle ztráty čichu. Příznak, o kterém se mluví už od varianty alfa, totiž je podle Bezdíčkové častým projevem covidu i u nás. „Ten příznak tam je, ale zase není u všech a samozřejmě ztráta čichu a chuti se může vyskytovat i u jiného zánětu dutin. To teď taky vidíme docela často,“ uvedla.
Nejlepším způsobem, jak získat jistotu ohledně respirační nemoci, tak zůstává testování. „Pro mě je nejjednodušší ty lidi otestovat a řídit se algoritmem, který je i na webu ministerstva zdravotnictví, který říká, že každou respirační infekci, dokud nevyloučíme covid, považujeme za možný covid,“ uzavřela lékařka.