Leonard Fuk sice moc nevyrostl, ale přesto se nebál sebevětšího nebezpečí.
Leonard Funk byl americký výsadkář za druhé světové války. Ačkoli měřil jen 170 cm a vážil nějakých 63 kilogramů, byl to odvážný a statečný voják. Někteří jeho spolubojovníci ho pro jeho vlastnosti dokonce přezdívali „Napoleon“ podle slavného francouzského vojevůdce.
Leonard Funk byl po svém nástupu k armádě zařazen do 508. výsadkového pěšího pluku. Své první akce se zúčastnil v den D, kdy seskočil padákem za nepřátelské linie v Normandii. Jeho jednotka při vylodění neztratila jediného vojáka, za což byl Funk vyznamenán Stříbrnou hvězdou. Nicméně okamžik, který určil jeho odkaz, přišel až později, v bitvě v Ardenách.
Slavná bitva v Ardenách
Všichni z Funkovy jednotky tuto misi přežili a on si za své velení vysloužil Stříbrnou hvězdu. Později se zúčastnil zářijové operace Market Garden a prosincové bitvy v Ardenách.
Na zemi ve sněhu hlubokém po pás vedl Funk nepřátelským terénem provizorní četu, ve které bylo 30 kancelářských úředníků. Zajali 50 nepřátelských vojáků, opět bez jakýchkoli ztrát. Později téhož dne se však německým jednotkám vydávajícím se za spojenecké stráže podařilo mnoho zajatců propustit a Funka ve válce Nacisté poprvé zaskočili. Nepřátelský důstojník mu namířil pistoli na hruď a požadoval kapitulaci. Stalo se však něco nečekaného. Ať už to byly nervy nebo strategie, Funk se začal smát.
To důstojníka rozčílilo, což Funka rozesmálo ještě víc. Trochu se uklidnil a začal si sundávat samopal z ramene. Ale místo aby se ho vzdal, zahájil Funk palbu, důstojníka popravil a ostatní německé vojáky zatlačil zpět. Funkova četa pak mohla opět převzít kontrolu nad zajatci.
Funk údajně po incidentu poznamenal: „To byla ta nejhloupější věc, jakou jsem kdy viděl“.
Statečnost prokázal i při jiných akcích
Během operace Market Garden vedl Funk tříčlennou hlídku proti německé baterii tří 20milimetrových protiletadlových děl, která se zaměřovala na přilétající spojenecké kluzáky. Zaútočil na německé vojáky zajišťující bezpečnost baterie a poté vedl útok, při kterém zahynulo 20 členů obsluhy děla a mnoho dalších bylo zraněno.
Kluzáky přistály a Funkův útok pravděpodobně zachránil stovky životů. Za tento ohromující hrdinský čin obdržel Záslužný kříž za „iniciativu, vynikající statečnost a silné osobní vedení navzdory drtivé početní i palebné převaze nepřítele“.
Funk obdržel za své činy 5. září 1945 také Medaili cti. Tu dostal na slavnostním ceremoniálu v Bílém domě. Je jedním z nejčastěji vyznamenávaných výsadkářů druhé světové války, neboť si rovněž vysloužil Bronzovou hvězdu a Purpurové srdce se dvěma dubovými ratolestmi.
Po válce opustil armádu a pokračoval v práci pro Správu veteránů v oblasti Pittsburghu. S manželkou Gertrudou měli dvě dcery. Zemřel v roce 1992. Dnes je hrdinný seržant Leonard Funk pohřben na Arlingtonském národním hřbitově.
Zdroj:
defense.gov, badassoftheweek.com, military.com