Záběry z oblastí dobytých Talibánem ukazují vyčerpané, ale oslavující bojovníky, kteří mají pod kontrolou zbraně americké výroby, obrněná vozidla a dokonce i vrtulníky Black Hawk a bezpilotní letouny. Kromě předraženého vybavení se odborníci obávají také toho, že extremistická skupina má nyní pod palcem sofistikované technologie, včetně biometrických zařízení, která americká armáda používala k identifikaci Afghánců, kteří pomáhali Američanům a spojencům.
Americkým představitelům není jasné, kolik vybavení Taliban ukořistil a kolik ho leží bez dozoru na základnách a malých bojových stanovištích po celé zemi. Tato nejistota ohledně stavu obrovského arzenálu vyvolává obavy, že by mohlo v Afghánistánu dojít k jakémusi regionálnímu bazaru zbraní.
„Jsme svědky toho, že zbraně, které skončily v rukou Talibanu, budou pravděpodobně kolovat v regionu ještě mnoho desetiletí,“ říká k tomu Nils Duquet, prozatímní ředitel Vlámského mírového institutu. „V současné době jsou velmi užitečné, [protože] pokud chcete kontrolovat území, potřebujete ruční zbraně.“
Afghánský bazar smrti
Snímky, které se v uplynulém týdnu rozšířily po celém světě a na nichž bojovníci Talibanu pózují před ukořistěnými vrtulníky a lehkými bojovými letadly, umožnily teroristické skupině ještě více ponížit bývalou afghánskou a americkou vládu. Obrázky z místa však dlouholeté pozorovatele extremismu neznepokojují tolik jako možné šíření zbraní, nábojů a granátů, které Talibánci ukořistili.
„Všechno, co nebylo zničeno, je nyní v rukou Talibanu,“ řekl agentuře Reuters jeden americký představitel, který hovořil pod podmínkou anonymity.
Podle současných i bývalých amerických představitelů existují obavy, že by zbraně mohly být použity k zabíjení civilistů. Mohly by se jich také zmocnit jiné militantní skupiny, jako je Islámský stát, a zaútočit na americké zájmy v regionu. Nebo by dokonce mohly být předány protivníkům USA včetně Číny a Ruska.
„Taliban již v posledních letech používá sofistikované vojenské vybavení, které ukořistil afghánským národním bezpečnostním silám,“ uvedl Robert Crews, odborník na Afghánistán ze Stanfordovy univerzity. „Používali vše od brýlí a dalekohledů pro noční vidění až po odstřelovací pušky a obrněná vozidla a dělostřelectvo.“
Z primitivních bojovníků supervojáci?
A repertoár znalostí nyní primitivně vyhlížející bojovníci ještě rozšíří. Jiný úředník americké amdinistrativy uvedl, že ačkoli zatím neexistují žádná konečná čísla, podle současného odhadu zpravodajských služeb se předpokládá, že Taliban ovládá více než 2 000 obrněných vozidel, včetně amerických Humvee, a až 40 letadel, potenciálně včetně UH-60 Black Hawk, průzkumných bitevních vrtulníků a vojenských bezpilotních letounů ScanEagle.
Podle amerického Úřadu pro vládní odpovědnost (GAO) poskytly Spojené státy v letech 2003 až 2016 afghánským silám 208 letadel.
V minulém týdnu se mnoho z těchto letadel nejvíce hodilo afghánským pilotům, kteří chtěli prchnout z Afghánistánu.
Jeden z amerických představitelů uvedl, že 40 až 50 letadel odletělo do Uzbekistánu, kde hledali útočiště afghánští piloti…