Z dnešního pohledu může letoun Voisin III vypadat tak trochu legračně. Pravdou ale je, že tenhle stroj se v říjnu 1914 stal prvním letadlem v první světové válce, které vyhrálo vzdušný souboj a sestřelilo nepřátelské letadlo.
Letoun Voisin III vytvořili bratři Gabriel a Charles Voisinové. Jak už název napovídá, byl třetím leteckým produktem téhle bratrské dvojice. Voisin I byl v roce 1912 jejich prvním počinem v oblasti vojenských letadel a trvalo jim dva roky, než jej v roce 1914 přetvořili na Voisin III. Tenhle letoun byl v dobách 1. světové války překvapivě účinný. Jen než skončila, vyrobilo se na 1350 Voisinů III. Nesloužily jen ve francouzské Aéronautique Militaire a francouzském námořnictvu – létaly ve 12 dalších zemích, včetně Velké Británie, Ruského impéria, Itálie a Spojených států.
Tlačný dvouplošník vyrobený z lehké ocelové kostry se s ohledem na svou všestrannost používal jak k průzkumu, tak k leteckému výcviku. Ale hlavně: stal se jedním z prvních speciálních bombardérů na světě. Letoun pojal pumový náklad o hmotnosti přibližně 150 kilogramů! Voisin III se stal součástí francouzské bombardovací strategie, když země jako první zorganizovala na západní frontě specializované bombardovací jednotky. Dne 14. srpna 1914 byla flotila Voisinů vyslána k útoku na německé závěsníky vzducholodí, což byl pravděpodobně vůbec první organizovaný bombardovací útok v historii.
Slavná noc u Remeše
Mezi další využití Voisinu III patřilo využívat stroj jako klasický útočný letoun. Což nakonec vedlo k tomu, že za několik měsíců války se Voisin III stal prvním letounem, který sestřelil nepřítele na obloze.
Nad Jonchery u Remeše se seržant Joseph Frantz a desátník Louis Quénault stali francouzskými hrdiny, když palbou z kulometu zachytili německý stroj Aviatik B.II. Do historie se tenhle souboj zapsal jako první válečný sestřel ze vzduchu na světě.
Letoun doplatil na válečný vývoj
Válka však pokračovala a s ní i technologický pokrok. Německo začalo přicházet s vlastními stíhacími letouny a Francie přestala mít ve vzduchu výhodu. Voisin byl stále zranitelnější, a tak ho bylo zapotřebí nakonec vyměnit. Stroj nahradily jeho novější modely, jako Voisin V a Voisin VIII, které úspěšně odolávaly útokům nepřítele.
V roce 1916 se nakonec výroba tohoto typu letadla zastavila úplně. Přesto by se na jeho úspěchy nemělo zapomínat.
Zdroj:
Wikipedie, pilotspost.co.za, acepilots.com, alchetron.com