Nejpokročilejším vrtulovým bombardérem druhé světové války a prvním bombardérem s přetlakovými prostory pro posádku byl B-29 Superfortress společnosti Boeing. B-29 byl vyvinut pro boj na evropském válčišti, ale dokázal se prosadit i jinde ve světě. Letouny B-29 shazovaly nad Pacifikem konvenční bomby, zápalné bomby, miny i dvě jaderné zbraně.
„Prostě mi to letadlo vyrazilo dech. Především jeho velikost a pak jeho schopnosti. A pomyšlení, že dokázali vzít letadlo, bombardér, a natlakovat ho tak, že jsme se na hladině moře cítili stejně jako ve výšce 30 000 stop,“ vzpomínal na slavný bombardér kapitán Robert Rodenhouse, pilot B-29. „A když jsem se dozvěděl, jakého doletu je schopen, a jakou má pumovou nálož, nemohl jsem se dočkat, až usednu za knipl.“
S B-29 přiletěla do nebe letecká revoluce
Boeing B-29 Superfortress totiž znamenal jakousi revoluci v letectví. Poprvé úspěšně letěl 21. září 1942. A když Superfortress v červenci 1943 sjel z montážní linky, splnil americkou poptávku po strategickém bombardéru s velkým doletem. Superfortress z roku 1938 měl překonat své předchůdce doletem, užitečným zatížením a rychlostí a nakonec měl být používán pouze v tichomořském divadle operací.
B-29 mohl s plným nákladem uletět 6 437 kilometrů bojovat z až jedenáctikilometrové výšky. Letoun navíc mohl nést až 9 tun náloží a letět maximální rychlostí více než 560 km/h při cestovní rychlosti 370 km/h. Žádný jiný bombardér na světě neměl schopnosti, které by se tomuhle výkonu alespoň blížily.
Bombardéry B-29 Superfortress byly původně objednány Leteckým sborem armády Spojených států (USAAC) se záměrem použít je k bombardování Evropy pod nacistickou kontrolou. Nakonec byly ale B-29 použity pouze v Tichomoří, kde shazovaly miny, konvenční a zápalné bomby a dvě jaderné zbraně.
Lepší, komfortnější, bezpečnější
B-29 také obohatily americké letectvo o řadu technologických vymožeností. Šlo o první letoun, který měl přetlakový, vytápěný prostor pro posádku, což výrazně zvýšilo pohodlí a bojovou efektivitu posádky a zároveň snížilo její únavu. B-29 mohl také díky přetlaku operovat v podstatně větších výškách než dřívější bombardéry a často i nad maximální výškou nepřátelských stíhaček.
Kromě toho byl prvním bombardérem, který používal tříkolový podvozek se dvěma koly. B-24 Liberator měl jen jedno příďové kolo, díky čemuž byl při přistání proslulý svou nestabilitou, zatímco B-17 Flying Fortress měl jedno kolo ocasní. B-29 se od všech ostatních bombardérů na světě odlišoval špičkovým zbraňovým systémem, který z něj fakticky udělal létající tank.
I proto se stal tento bombardér obrovskou legendou.
Zdroj:
flyingmag.com, Wikipedie, militaryfactory.com, indianagazette.com