Když sir Geoffrey de Havilland poprvé navrhl svůj dvoumístný bombardér ze dřeva bez výzbroje, většina lidí nad jeho nápadem jen udiveně pozvedla obočí. Po druhé světové válce se ale dřevěný letoun de Havilland Mosquito stal jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších letadel vůbec.
Během 2. světové války plnilo britské letadlo de Havilland Mosquito celou řadu funkcí, ačkoli bylo téměř celé zkonstruováno ze dřeva. V éře kovových letadel šlo o překvapivé, ale naprosto vědomé rozhodnutí. Konstrukce Mosquita totiž vyžadovala méně hliníku než výroba jiných letadel. Když v proběhu války docházely zásoby hliníku, stalo se Mosquito velmi účinnou válečnou zbraní. Přezdívalo se mu „Dřevěný zázrak“.
Dvoumotorový dvoumístný „dřevěný zázrak“ se vyráběl ze smrkového dřeva, břízy, balsy a překližky. Britskému letectvu sloužil v letech 1941 až 1945 v různých funkcích, a to jako bombardér, lovec ponorek, noční stíhač, klasická stíhačka, nebo záchytný a průzkumný letoun. Byl to první skutečný víceúčelový letoun a nakonec bylo postaveno celkem 50 jeho různých verzí. Mosquita byla rychlá a smrtící letadla, která operovala v řadě operačních zón, včetně Evropy, Středomoří, Atlantiku a Dálného východu.
Dřevěný zázrak musel o svých schopnostech nejdřív přesvědčit
Zpočátku však mělo Britské ministerstvo letectví ze zvláštní konstrukce letounu obavy. Bylo třeba ho přesvědčit několika testy, které ho přesvědčily o jeho potenciálu. K prvnímu letu Mosquita, který skeptiky ujistil, že se nákup vyplatí, došlo až v listopadu 1940, tedy více než rok po začátku druhé světové války.
V květnu 1941 pak vzlétl první stíhací letoun Mosquito do akce. Výkony Mosquita byly britskou vládou opět oficiálně schváleny. Kvůli potřebám války se Mosquito brzy přeměnilo na noční stíhací letoun, který měl chránit britské nebe před útoky Luftwaffe. Bylo vybaveno radarem Airborne Intercept (AI), špičkovou a na tehdejší dobu přísně tajnou technologií.
Z podceňovaného letounu legendou války
V únoru 1944 pak došlo k asi nejslavnější akci letounů Mosquito, když letka 18 Mosquit bombardovala z malé výšky věznici Amiens v Němci okupované Francii a na svobodu se díky tomu dostalo mnoho vězňů a členů francouzského odboje. RAF ostatně Mosquita často nasazovala na mise, které vyžadovaly rychlost a přesnost.
Díky dvojici výkonných motorů Rolls-Royce Merlin, které poháněly vrtule o průměru 3,8 m, se Mosquito mohlo pohybovat po obloze rychlostí více než 644 km/h. Když tyto dvojité dvanáctiválce řvaly, téměř nic nemohlo Mosquito zastavit v letu plnou rychlostí. Ačkoli bylo jen ze dřeva…
Zdroj:
ddaysquadron.org, Wikipedie, warfarehistorynetwork.com