Některá zranění se léčí zbytečně dlouho. A to by měly změnit chytré obvazy, které vyvinuli vědci ze Stanfordovy univerzity.
Chronické rány představují závažný problém, jehož léčba může trvat klidně několik měsíců a může vést k úzkosti, depresi, v nejhorších případech dokonce i smrti. Tato zranění způsobují nemoci jako je cukrovka, a potlačený imunitní systém. Léčba podobných zranění stojí každoročně miliardy dolarů.
Účinných řešení pro léčbu chronických ran je zatím málo. Proto výzkumníci ze Stanfordovy univerzity vyvinuli bezdrátový chytrý obvaz, který slibně podporuje rychlejší hojení tím, že monitoruje a zároveň ošetřuje ránu. Obvaz zvyšuje průtok krve poraněnou tkání a omezuje tvorbu jizev, což vede k rychlejšímu uzavření rány a lepšímu zotavení kůže.
Regenerace kůže až o 50 procent lepší
Integrace senzorů a stimulátorů do obvazů byla pro výzkumníky obtížnou výzvou kvůli objemnosti a potřebě kabelového napájení elektrických stimulátorů, stejně jako kvůli výzvě navrhnout přilnavé elektrody, které mohou přenášet signály, aniž by při odstraňování poškodily ránu. Tým ze Stanfordovy univerzity však věří, že našel řešení těchto problémů vytvořením miniaturní, ohebné desky s plošnými spoji.
Toto zařízení využívá technologii sběru energie pro bezdrátové napájení bez baterií a filtrační obvody pro průběžné sledování teploty a impedance rány. Kromě toho paralelní stimulační obvod dodává elektřinu pro stimulaci hojení. Při testování na myších dokázalo zařízení výrazně urychlit hojení ran o 25 % a zlepšit regeneraci kůže o 50 %.
Obvaz? Ne! Aktivní hojící zařízení
„Chytrý obvaz při hojení rány chrání,“ říká Yuanwen Jiang, spoluautorka studie a postdoktorandka v laboratoři Zhenan Bao na Stanford School of Engineering. „Není to však pasivní nástroj. Je to aktivní hojící zařízení, které by mohlo změnit standardní péči při léčbě chronických ran.“
Ačkoli jsou výsledky slibné, vědci uznávají, že před převedením technologie do praxe pro použití u lidí je třeba ještě vyřešit některé problémy, včetně snížení nákladů a umožnění dlouhodobého skladování. Tým plánuje provést rozsáhlé studie na zvířatech a nakonec i klinické studie, aby mohl technologii dále rozvíjet a zdokonalovat.
Zdroj: