Blíží se jaro, a tak jsme pro vás připravili zábavný kvíz s motýly. Prověří váš postřeh, schopnost rozlišit detail, a především rychlost vašeho myšlení.
Na obrázku vidíte 20 motýlů, liší se drobnostmi na křídlech. Pouze dva motýlci jsou stejní. Váš úkol je obtížný v tom, že nevíte, o které z motýlků se jedná. Musíte na to přijít sami.
Abychom vám úkol ještě ztížili, musíte identické motýlky najít do minuty – což je termín poměrně šibeniční. Pokud kvíz vyřešíte v časovém limitu, můžete si pogratulovat. Jste mimořádně rychlí a bystří. Pokud ne, nezoufejte, prostě jen třeba nemáte den, nebo vám tento typ úkolu nevyhovuje. Třeba budete dobří na příklad v matematických úlohách, které nejdete na konci článku.
Co se děje v mozku při hledání dvou stejných obrázků?
Hledáním dvou stejných obrázků mezi mnoha jinými zapojujete různé oblasti mozku a spouštíte složité kognitivní procesy. Primární je vizuální zpracování informací ve zrakové kůře.
Aktivujete pozornost a komparační schopnost. Proces se odehrává v prefrontální kůře, která zajišťuje rozhodování, plánování a kontrolu pozornosti. Umožňuje nám také koncentrovat se na relevantní informace a ignorovat rušivé prvky.
Při hledání dvou stejných obrázků se aktivuje paměťová sféra, čili limbický systém. Je spojena s emocionálním zpracováním informací, motivací a pozorností. Pokud se nám hledané obrázky líbí a vyvolávají v nás pozitivní emoci, aktivita v mozku se ještě zesiluje. Další důležitou oblastí mozku při hledání dvou stejných obrázků je parietální kůra. Podílí se na orientaci v prostoru jak dvojrozměrném, tak i trojrozměrném.
Věděli jste že… největší motýl světa je Attacus atlas?
Tento impozantní druh motýla pochází z jihovýchodní Asie, kde žije tropických pralesích. Motýlí giganti mají rozpětí křídel až 40 centimetrů. Dospělí jedinci mívají světle hnědou nebo červenohnědou barvu křídel s výraznými bílými, žlutými a hnědými skvrnami. Samci jsou výraznější než samice a jsou vybaveni velkými chlupy na konci křídel, které používají při rozmnožování. Živí se nektarem z květů, vajíčka kladou samice ze spodů listů. Tito nádherní tvorové bohužel žijí pouze několik dní.
Attacus atlas jsou ozdobou každé sbírky milovníka motýlů, což v minulosti vedlo k masivnímu vybíjení a ohrožení jejich populace. Dnes jsou chráněni zákonem a jejich odlov je zakázán. Chránit se je daří ale pouze omezeně. Jejich odchyt je dobrým přivýdělkem pro domorodé obyvatele. Protože jsou motýli velcí, domorodci je střílejí šípy jako jiná zvířata.
POKUD SI CHCETE VYZKOUŠET JINÝ TYP KVÍZU, ZKUSTE LOGICKOU HRU S PYRAMIDAMI. UVIDÍTE, ŽE VÁM PŮJDE STEJNĚ DOBŘE.
Správné řešení jsou čísla 7 a 19.