Středa, 29 ledna, 2025

Logická IQ hra pro rychlé mozky: Najdi správný pohled na dort. Máš na to 20 vteřin!

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás rychlý zábavný kvíz, který prověří vaše logické uvažování, prostorové vnímání, ale především rychlost. Pokud se vejdete při řešení úkolu do dvaceti vteřin, jste mimořádně chytří, bystří a můžete si gratulovat. Pokud úkol nestihnete, nestresujte se! Jedná se především o hru a logické úkoly se dají trénovat.

- Reklama -

Na obrázku vidíte boční pohled na dort s vyříznutou částí. Vaším úkolem je určit, který pohled shora dortu odpovídá. Řešení je pouze jediné a najdete ho na konci článku!

Při luštění tohoto kvízu se v mozku aktivují různé oblasti zodpovědné za různé typy myšlení a zpracování informací. První krok, který váš mozek udělá, je vizuální zpracování obrázku dortu, který vidíte. Oči navnímají obraz přes sítnici a informace putuje do zadní části vašeho mozku, do oblasti zvané primární vizuální kortex.

Tento kortex je jakousi vstupní branou. Teprve zde se informace začínají analyzovat na základě tvarů, barev a pohybu. Jakmile je základní proces dokončen, informace pokračují do dalších oblastí mozku.

Dále se aktivuje oblast mozku zvaná parietální lalok. Je mimořádně důležitá v celém procesu a bez její správné funkce bychom úkol nebyli schopni vyřešit. Parietální lalok zodpovídá za prostorové vnímání a orientaci. Zajišťuje schopnost rozumět prostorovým vztahům mezi objekty a schopnost manipulovat s předměty ve třírozměrném prostoru. Kdybychom měli parietální lalok poškozený, nebudeme schopni představit si, jak vypadá dort z vrchu na základě jeho bočního pohledu.

Frontální lalok, centrum našeho logického myšlení, a rozhodování, je zodpovědný za takzvané exekutivní funkce, jako je plánování, rozhodování, řešení problémů a kontrola impulzů. Jakmile máte všechny potřebné informace a vytvořili jste si představu o tom, jak by měl dort vypadat z vrchu, frontální lalok vás povede k rozhodnutí o správné odpovědi.

Tento kvíz je skvělým způsobem, jak procvičovat a posílit tyto oblasti mozku. Opakování takových úloh může pomoci zlepšit vaše schopnosti logického uvažování a prostorového vnímání. Cvičení kognitivních funkcí je skvělou prevencí stárnutí mozku a Alzheimerovy choroby.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE ZAMĚSTNAT MOZEK DALŠÍM KVÍZEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S MATEMATICKÝMI RUNOVÝMI ROVNICEMI. JE SICE O NĚCO OBTÍŽNĚJŠÍ, VYŽADUJE VÍCE MATEMATICKÉHO UVAŽOVÁNÍ, ALE JISTĚ JEJ ZVLÁDNETE HRAVĚ TAKÉ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.
- Reklama -