Pátek, 22 listopadu, 2024

„Nebeský rytíř“ Heinrich Mathy: Příběh muže, který bombardoval Londýn vzducholodí

Mohlo by vás zajímat

V dobách 1. světové války se Heinrich Mathy ukázal jako nejodvážnější německý válečník.

- Reklama -

Kapitán Heinrich Mathy získal za první světové války nečekané uznání. Byl jedním z mála Němců, jejichž jméno se stalo v Británii pojmem. Během „zepelínové pohromy“ v letech 1915 a 1916 byl právě Mathy, který se narodil 4. dubna 1883, v celé Británii známý (a obávaný) jako nejodvážnější a nejsmělejší ze všech německých útočníků. A ačkoli si svou pověst vydobyl na obloze, v počátcích své vojenské kariéry byl také skvělý námořník z povolání – velení první lodi převzal, když mu bylo pouhých dvacet let.

U námořnictva se ale dlouho neohřál. Už po pouhých dvou letech služby měl možnost si při pobytu na námořní akademii vyzkoušet létání vzducholodí – senzační technologickou novinkou, kterou vynalezl hrabě Ferdinand von Zeppelin. Do létání se Mathy okamžitě zamiloval a pro velení na vzducholodi navíc vykazoval velký talent. U námořnictva proto nezůstal moc dlouho.

Pro Němce idol, pro Brity postrach

V roce 1915 ho na žádost führera der Luftschiffer (vůdce vzducholodí) Petera Strassera převeleli. Hned pár dní po převelení, 13. ledna, se měl Heinrich Mathy zúčastnit svého prvního náletu na Anglii, nakonec se však musel svou vzducholď kvůli špatnému počasí obrátit. O týden později se ale už Britové stali svědky prvního náletu vzducholodí na svou zemi. Poslední květnový den roku 1915 se pak Mathyho vzducholoď poprvé objevila na obloze nad Londýnem.

Netrvalo dlouho a z Heinricha Mathyho se pro Němce stal „nebeský rytíř“. Byl nejzkušenější a nejodvážnější z německých velitelů vzducholodí, do října 1916 se zúčastnil více náletů a shodil více bomb než kdokoli jiný. Jako zkušený navigátor projevoval při plnění akcí navíc nebývalou chladnokrevnost a i přes mladý věk působil neporazitelně, až ikonicky. Německá veřejnost, která uprostřed patové situace první světové války na konci roku 1916 potřebovala hrdiny, ho proto nefalšovaně zbožňovala.

V Británii kapitán Heinrich Mathy nechvalně proslul hlavně útoky na Londýn, dodnes se nezapomnělo, že letěl se vzducholodí L.13 přes centrum a shazoval bomby z Russell Square na Liverpool Street Station. On a jeho posádka svým útokem z nebes tehdy zabili 22 lidí, 87 jich zranili a způsobili škody za více než půl milionu liber, což předtavovalo více než šestinu všech škod způsobených vzducholoděmi na britských městech. To z útoku udělalo zdaleka nejničivější válečný nálet vedený vzducholodí.

Vidiny hořících vzducholodí

Chladnokrevný a odvážný Mathy se sice zdál být nezastavitelný, ale hrál při útocích vysoce riskantní hru, což si uvědomoval. Situace na bojišti se rychle měnila. Britové začali pomocí reflektorů osvětlovat oblohu a vytvořili první protivzdušnou obranu. Vzducholodě se pak poměrně rychle staly snadným terčem pro děla.

Vypráví se, že když se Heinrich Mathy v roce 1916 dozvěděl, že se Britům podařilo sestřelit první vzducholoď i s posádkou, bral to celkem v klidu. Z jeho slov se zdá, jako by počítal s tím, co přijde. „Je jen otázka času, než se k nim připojíme. Pokud někdo tvrdí, že ho nepronásledují vidiny hořících vzducholodí, pak je to chvástal,“ napsal.

Jeho temné vize se nakonec naplnily. Na konci léta 1916 převzal Mathy velení jednoho z nových „Super-Zeppelinů“ s označením L31, se kterým pak 16. října letěl na další bombardovací nálet. Po přistání v Lowestoftu se s vzducholodí obrátil na jihozápad, aby zaútočil na Londýn. Už při cestě musel prokázat své vynikající navigátorské schopnosti, když se té noci se svou posádkou dostal jako vůbec první přes ledovou oblohu Severního moře a bouřky.

Jeho smrt ukončila éru vzducholodí

I přes nepravděpodobný směr, odkud přilétl, ho rychle zachytily reflektory protivzdušné obrany. Mathy se zpočátku ani nevyhýbal zbraním a nevyhnutelně přilétajícím letounům. Nejdřív ze všeho totiž zpomalil… a vypustil nad Cheshuntem téměř 60 vysoce explozivních bomb!

Teprve pak, když byla vzducholoď bez tun trhaviny lehčí a rychlejší, se obrátil na západ, aby se pokusil uniknout. Pokus však skončil neúspěšně. Vzducholoď zasáhli a začala hořet.

V tu chvíli stála posádka před zničujícím rozhodnutím – uhořet zaživa ve vzducholodi, nebo z ní vyskočit. Heinrich Mathy se rozhodl, že upálený jako v pekle být nechce. A tak vyskočil.

Jeho život tím skončil. Po internetu dokonce dodnes koluje historická fotografie, na níž je vidět obtisk v zemi, který po pádu zanechalo jeho tělo. S jeho smrtí jako by se do země propadlo i používání vzducholodí. Vzhledem k jejich rozměrům a pomalé rychlosti se totiž v rychle se vyvíjejících válečných poměrech staly nakonec naprosto zbytečným nástrojem.

Zdroj:

hellfirecorner.co.uk, alanmalcher.com, history.com, german1914.com, queenswood.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -