Zjistěte, jak trénovali starověcí řečtí atleti, a poznejte netradiční metody, které používali, aby si udrželi kondici a sílu.
Podle legendy byl starořecký olympionik a zápasník Milón z Krotonu tak silný, že dokázal přetrhnout provaz uvázaný kolem hlavy pouze silou svého obočí. V 6. století př. n. l. se proslavil jako neporazitelný zápasník, který šestkrát zvítězil na olympijských hrách. Údajně měl naprostou kontrolu nad svými svaly, které napínal nebo uvolňoval podle pohybů soupeře. Jak získal takovou sílu? Podle vyprávění používal stejně jako ostatní antičtí atleti neobvyklé tréninkové a dietní metody.
Progresivní přetížení pro budování svalů
Protože neměl k dispozici žádné proteinové koktejly ani činky, trénoval Milón zvedáním živého telete. Jak zvíře rostlo, opakoval zvedání, dokud nedosáhlo velikosti býka. Pak ho údajně nosil na ramenou po Olympii, než ho zabil a snědl. I když je v tomto příběhu jistá nadsázka, jeho technika odráží moderní princip tréninku zvaný „progresivní přetížení“, kdy se postupně přidává v průběhu tréninkového procesu zátěž, aby se budovaly svaly.
Starověké tréninkové techniky
Jak trénovali ostatní starověcí atleti? Trenéři tehdejších sportovců připravovali své žáky ve většině případů na olympijské hry. Ačkoli atlety nejčastěji žádali, aby se zdrželi divokých opileckých nocí, pokud si náhodou večer předtím dali jednu až dvě lahve vína, nikdy je to nezbavovalo povinnosti ranního tréninku.
Trenéři nabádali sportovce, aby absolvovali „opilecké tréninky“. I za cenu toho, že odtrénují méně, než obvykle, ale z tréninku je opilost ani kocovina nikdy neomlouvaly. Vyrýsovaná břicha měli antičtí olympionici hlavě díky běhání. Běh byl také nutností v přípravě na olympijské soutěže a později závody, které se pořádaly až na vzdálenost 5 kilometrů. Staří Řekové si zároveň uvědomovali blahodárné účinky hudby, kterou propojovali s tréninkem. Podle antických teorií se trénink a hudba se měly prožívat společně, protože obojí potěší mužského nebo ženského ducha. V každé tělocvičně byl alespoň jeden hráč na aulos. Jeho úkolem bylo produkovat rytmickou hudbu, která pomáhala sportovcům zejména při rozcvičování.
Fíky pro zdraví a výživu
Důležitým prvkem v životě antického sportovce byla také strava. Standardem každé dobré sportovní diety tehdy byly i fíky. Řecko bylo a stále je oblastí, kde se fíky hojně vyskytují. Fíky jsou dodnes považovány za jednu z nejzdravějších potravin na světě. Zdraví prospěšné účinky fíků pramení z přítomnosti minerálů, vitaminů a vlákniny obsažených v ovoci. Sušené fíky, vlhký sýr a pšenice k snídani byly pro mnoho sportovců standardem. Zdá se, že mezi nimi byly poměrně oblíbené také fazole a sýr.
A ačkoli se v průběhu let tréninkové techniky vyvinuly, některé starodávné metody jsou stále platné. Progresivní přetížení, běh a hudbu lze i dnes využít pro budování síly, kardiovaskulárního zdraví a duševní pohody. A co se týče výživy, přidáním fíků do jídelníčku zajistíte tělu cenné minerály a vitamíny. Staří Řekové to prostě měli promyšlené a my se od nich můžeme učit ještě dnes.
Zdroj:
greekreporter.com, livestrong.com, mentalfloss.com