Úterý, 23 července, 2024

Co způsobuje plešatění a jak zabránit padání vlasů?

Mohlo by vás zajímat

Pleš je stav, kdy vlasová pokožka začne řídnout nebo úplně mizí, což vede k vzniku holé skvrny na hlavě. Tento jev je velmi běžný a postihuje mnoho lidí po celém světě, a to jak muže, tak i ženy. Existuje několik příčin, které mohou vést k řídnutí vlasů a vzniku pleše.

- Reklama -

Jednou z hlavních příčin vzniku pleše je genetická predispozice. Pokud jsou v rodině někteří příbuzní trpící pleší, je pravděpodobné, že i osoba s podobnou genetickou výbavou bude plešatět. Tento typ plešatění se nazývá androgenní alopecie a postihuje převážně muže.

Co je důvodem padání vlasů?

Další příčinou může být stres a nervové vypětí. Stres může vést k hormonálním změnám, které mohou ovlivnit růst vlasů. Některé studie navíc naznačují, že stres může způsobit zkrácení fáze růstu vlasů, což v konečném důsledku vede k jejich řídnutí.

Vyšší věk také může být příčinou řídnutí vlasů. V průběhu času dochází k poklesu hormonů, které jsou důležité pro růst vlasů, a také k poklesu množství kolagenu, což může vést k oslabení vlasových folikulů a následnému řídnutí vlasů.

Některé léky mohou také způsobovat řídnutí vlasů. Například léky proti rakovině, léky na snížení krevního tlaku nebo antidepresiva mohou vést k vypadávání vlasů.

Jak zabránit padání vlasů?

Existuje několik způsobů, jak se bránit padání vlasů:

Zdravá strava:

Zdravá a vyvážená strava plná vitamínů, minerálů a aminokyselin může pomoci posílit vlasy a zabránit jejich vypadávání. Obzvláště důležité jsou pro vlasy vitaminy skupiny B, železo a biotin.

Péče o vlasy:

Šetrné mytí vlasů a používání vhodných přípravků na vlasy může pomoci posílit vlasy a zabránit jejich vypadávání. Důležité je také vlasy nečesat mokré a používat šetrné hřebeny bez ostrých zubů.

Zdravý životní styl:

Kouření a nadměrný pitný režim mohou vést ke zhoršení stavu vlasů. Důležité je tedy zdravě se stravovat, pít dostatek vody a vyhnout se kouření.

Masáž hlavy:

Masáž hlavy může pomoci zlepšit krevní oběh v pokožce hlavy a tím podpořit růst vlasů.

Použití přípravků na vlasy:

Existuje řada přípravků, které mohou pomoci posílit vlasy a zabránit jejich vypadávání. Patří mezi ně například vlasové kúry nebo léčivé šampony. Je však důležité používat pouze kvalitní a účinné přípravky a před jejich použitím se poradit s odborníkem.

Léčba:

V případě, že padání vlasů je způsobeno nějakým závažnějším problémem, může být vhodné vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit léčbu.

Zdroj:

healthline.com, clevelandclinics.org, mayoclinic.org, nhs.uk

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -