Soudní systém starověké Číny používal řadu fyzických trestů známých pod souhrnným názvem Pět trestů.
Nejkrutější tresty byly ve staré Číně známé jako „pět trestů“. Údajně je přijal už Žlutý císař nebo dynastie Sia (17.-15. století př. n. l.), protože šlo o typické tresty používané jižními kmeny Miao. Podle konfuciánské klasické „Knihy dokumentů“ vytvořily kmeny Miao těchto pět trestů, když Chi You přinesl na zem chaos.
Právo ve staré Číně proto dlouhou dobu vymezovalo pět různých kategorií trestů. V prvních dvou kategoriích byl pachatel bit krátkou, tři a půl stopy dlouhou tyčí. Zločinci se bili po stehnech a hýždích. Další kategorie zahrnovala tresty odnětí svobody, které mohly trvat od jednoho do tří let. Předposlední trest představovalo vyhnanství. Zločinci byli nuceni pracovat a převáženi byli za prací klidně až tisíc mil daleko. Tímto způsobem se nakládalo i se zloději. Nejpřísnějším trestem byla pak poprava. Podle tchangského práva existovalo 144 trestných činů, které mohly skončit uškrcením, a dalších 89 přestupků mohlo vést k useknutí hlavy.
Jiný čas, jinak kruté tresty
Pět základních trestů se, pokud jde o jejich povahu, v průběhu času vyvíjelo. Před vládou císaře západní dynastie Han Wendi (180-157 př. n. l.) zahrnovaly smrt, kastraci, amputaci nohy nebo chodidla, tetování a useknutí nosu. Po nástupu dynastií Suej a Tchang (581-907 n. l.) se tyto tresty změnily na trest odnětí svobody, vyhnanství, popravu nebo tělesný trest v podobě bičování bambusovými proužky nebo bičování holí.
Staročínský soudní systém se po dlouhou dobu řídil zásadou, že tresty by měly pachatele doživotně fyzicky a psychicky poznamenat a odradit ho od dalšího páchání trestné činnosti. Právě proto docházelo ke krutému tetování obličeje, řezání nosu (yi), amputace nohy (yue), odstranění pohlavních orgánů (gong) nebo k dapi, jak se nazývala klasická smrt.
Těchto pět trestů platilo po celá tisíciletí, i když se za dynastie Čching v 17. století poněkud zmírnily. Udělované tresty v posledních letech své platnosti spočívaly ve vězení, vyhnanství a bičování holemi namísto odřezávání částí těla (čím závažnější zločin, tím větší hůl).
Zdroj:
chinaknowledge.com, mayaincaaztec.com, scmp.com, arkeonews.net